Dorośli z autyzmem na kartach kalendarza o swoich pasjach, obawach i marzeniach
Dorośli z autyzmem i Zespołem Aspergera z Fundacji JiM stworzyli wyjątkowy kalendarz na 2017 rok; znalazły się w nim ich artystyczne zdjęcia i opisy pasji, marzeń i obaw. Z autyzmu się nie wyrasta - mówi terapeutka Joanna Cabała i dodaje, że potrzebna jest zmiany świadomości społecznej.

Choć wiele osób autystycznych dobrze radzi sobie w społeczeństwie, pracuje i zakłada rodziny - duża część ma problemy z pracą, nauką i znalezieniem bliskiej osoby - takie wyniki przyniósł niedawno opublikowany raport z Ogólnopolskiego Spisu Autyzmu.
Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Powoduje trudności w postrzeganiu świata, uczeniu się, porozumiewaniu i kontaktach społecznych. Osoby z autyzmem w odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe i nie potrafią zapanować nad swymi emocjami; jednocześnie często są bardzo wrażliwe i inteligentne, choć mogą nie umieć tego uzewnętrznić. Zdają sobie także sprawę ze swojej inności.
Joanna Cabała, terapeutka Fundacji JiM i koordynatorka programu dla osób z autyzmem i Zespołem Aspergera "Silniejsza dorosłość" przyznaje, że obecnie w Polsce są możliwości, aby zapewnić jak najlepszą opiekę dzieciom z autyzmem. - Natomiast pozostają pytania i obawy, co później i te obawy są aktualne - zaznacza.
Jak podkreśla, każdy przypadek osoby z autyzmem jest inny i do każdego trzeba podchodzić indywidualnie, ale znalezienie pracy i jej utrzymanie jest dla większości najtrudniejsze. Program "Silniejsza dorosłość" ma być wsparciem dla dorastających i dorosłych już ludzi z autyzmem.
Według Fundacji JiM autyzm diagnozuje się obecnie w Polsce u jednego dziecka na 100; według innych szacunków może to być jedno na ok. 300 dzieci. Dokładnych danych nie ma, ale liczbę autystycznych dzieci w Polsce szacuje się na kilkanaście tysięcy, liczba osób dorosłych jest trudna do oszacowania.
Fundacja od wielu lat pomaga dzieciom z autyzmem oraz innymi zaburzeniami rozwoju, ich rodzicom i opiekunom. Szkoli także nauczycieli i terapeutów oraz organizuje Kluby Rodziców JiM, których jest ponad 20 w całym kraju. Obecnie prawie 1500 dzieci korzysta z pomocy w łódzkim Centrum Terapii JiM, przyjeżdżając z rodzicami na zajęcia z odległych zakątków Polski. Dorosłe osoby mają do dyspozycji warsztaty terapii zajęciowej.
ONZ oficjalnie uznała autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, obok raka, cukrzycy i AIDS. Dane amerykańskie wskazują na 1 proc. populacji osób z autyzmem.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)