Dolnośląskie szkoły dołączą do programu promocji dawstwa szpiku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 września 2017 13:13

Dolnośląski kurator oświaty i wychowania podpisał porozumienie z fundacją DKMS w sprawie programu promocji w szkołach dawstwa szpiku. Udział szkół i uczniów jest w tym programie dobrowolny.

Dolnośląskie szkoły dołączą do programu promocji dawstwa szpiku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W środę (20 września) na konferencji prasowej we Wrocławiu poinformowano, że dolnośląskie kuratorium jest dziewiątym w Polsce, które zdecydowało się przystąpić do programu zatytułowanego "Komórkomania" i podpisać porozumienie w tej sprawie z fundacją DMKS.

Polega on na prowadzaniu w szkołach zajęć i spotkań, które promują dawstwo szpiku.

Koordynator programu w fundacji DKMS Agnieszka Wróblewska powiedziała, że pierwszym regionem było województwo lubelskie, w którym w efekcie takich zajęć lista dawców gotowych do oddania szpiku wzrosła o kilka tysięcy dorosłych uczniów.

- Czworo z tych uczniów w ciągu roku zostało już dawcami, czyli pomogli innym ludziom, chorym na nowotwór"- powiedziała Wróblewska.

Wicekurator dolnośląski Janusz Wrzal podkreślił, że choć do bazy dawców mogą się zgłaszać tylko uczniowie pełnoletni, to wartość informacyjna "Komórkomanii" ma znaczenie również i dla młodszych uczniów oraz rodziców.

- Liczę, że dzięki tej akcji będzie można obalić wiele mitów i negatywnych stereotypów na temat dawstwa szpiku. Jak niepełnoletni uczniowie dorosną, będą mogli podjąć decyzję samodzielnie - powiedział wicekurator.

Do programu edukacyjnego szkoły mogą się zgłaszać do 29 września. Udział jest dobrowolny.

Fundacja DKMS podała, że ma już w swojej bazie z terenu Polski ponad 1 mln 150 tys. osób. A w roku 2008 r. było na liście 40 tys. Polaków.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze