Dolnośląskie: podpisali umowy z NFZ, ale proponują pełnopłatne plomby

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2013 16:05

W gabinetach, które mają podpisane umowy z NFZ, stomatolodzy proponują pacjentom plomby, za które trzeba zapłacić. Wyjaśniają, że te refundowane przez Fundusz są gorszej jakości.

Dolnośląskie: podpisali umowy z NFZ, ale proponują pełnopłatne plomby
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Gazeta Wyborcza przytacza słowa czytelnika, który w gabinetach mających podpisane kontrakty z Funduszem, słyszał od stomatologów, że "plomba refundowana przez NFZ za chwilę się skruszy i wypadnie. Lepiej zapłacić i mieć bardziej trwałą".

Jeden z dentystów przyznaje, że jako alternatywę proponuje pacjentom plomby światłoutwardzalne. Podkreśla, że robi to w trosce o zęby swocih pacjentów. Jak wyjaśnia, stosowanie plomb amalgamatowych to technika opracowana jeszcze w XIX w. Pod wpływem ciepła metal zwiększa jednak objętość, a z czasem rozszczelnia się. Ciepło wnika też w tkankę zęba i ją uszkadza. Pacjent powinien wiedzieć, że ma wybór i może sam zdecydować  - tłumaczy dentysta.

Zdaniem Joanny Mierzwińskiej, rzeczniczki Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, plomby refundowane przez Fundusz wcale nie są najgorszej jakości, a niektórzy dentyści niepotrzebnie wyciągają pieniądze od pacjentów.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze