Dolnośląskie: nowocześniej w uzdrowiskach

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 23 października 2009 15:46

Uzdrowiska dolnośląskie z miesiąca na miesiąc stają się bardziej atrakcyjne dla turystów. Zarówno Cieplice Zdrój, jak i Świeradów-Czerniawa inwestują w poprawę bazy pobytowej i jakości świadczonych usług.

W Cieplicach turyści mają coraz lepszą bazę zabiegową. Głównie to woda termalna, która gromadzi się głęboko pod ziemią. Uzdrowisko chce pozyskać pieniądze na modernizację basenów i stworzenie na ich bazie centrum SPA. Potrzeba na ten cel od 3 do 4 mln zł. Jeden z dwóch zespołów basenowych, tzw. koniczynka, zostanie gruntownie zmodernizowany, aby przystosować go do szerszej gamy zabiegów.

- Zamierzamy wykorzystywać gorącą wodę w basenach termalnych, a nawet do ogrzewania naszych obiektów - mówi Robert Moskwa z zarządu Uzdrowiska Cieplice.

Modernizację bazy hotelowo-zabiegowej zaczęli kilka lat temu. Od 2000 roku zainwestowali ponad 14 mln zł. Teraz planują stworzenie kompleksu wodnego i odnowy biologicznej. Z zabiegów można korzystać bezpłatnie, mając skierowanie od lekarza.

Mocno inwestuje również Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa. Jako pierwsze spośród dolnośląskich uzdrowisk wybudowało nowoczesne centrum SPA w stylu japońskim. W podziemiach zaadaptowano kilka pomieszczeń, w których jednorazowo z zabiegów może korzystać 20 osób. Nowością są kąpiele w sianie, miodzie, piwie lub mleku.

- Ponadto okłady na ciało z kawioru, czekolady, cynamonu i kolagenu, a także masaże bambusem i gorącymi sakiewkami - wylicza prezes Dorota Giżewska.

W ciągu dwóch lat inwestycje w świeradowskim uzdrowisku pochłonęły 5 mln zł. W przyszłym roku na ten cel pójdą kolejne 2 mln zł, w tym spora część z funduszy Unii Europejskiej. W sobotę, 24 października otwarta zostanie kolejna w Jeleniej Górze kriokomora. Mieści się przy Centrum Rehabilitacji Czerniawa-Zdrój w Świeradowie-Zdroju, powstała dzięki wsparciu Unii Europejskiej

Oprócz inwestycji w swoją bazę, uzdrowiska znajdują nowe zastosowania dla posiadanych złóż naturalnych. Z pomocą specjalistów z Politechniki Wrocławskiej udało się wyodrębnić z wody radonowej dwutlenek węgla, który będzie wykorzystywany do przeprowadzania nowych zabiegów leczących nadciśnienie i poprawiających układ krążenia

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum