Docent rozprawia się z mitami wśród pacjentów

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2013 19:36

Dostajemy „wilka” od siedzenia na kamieniu, a po operacji plastycznej powiększenia piersi nie można podróżować samolotem bez obawy o pękanie silikonowych implantów. Prawda czy fałsz?

Docent rozprawia się z mitami wśród pacjentów

Te i podobne obiegowe lub zaskakujące opinie krążące wśród pacjentów obala blogujący lekarz, doc. Krzysztof Łabuzek, specjalista w zakresie diabetologii, chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, samodzielny pracownik naukowy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Odpowiada internautom na pytania zadawane na portalu pogromcymitowmedycznych.pl. Tezę medyczną zgłosić może każdy. 

Pomysł założenia portalu do walki z mitami powstał ponad rok termu, gdy do Krzysztofa Łabuzka zgłosił się znajomy informatyk z Warszawy. - Miał zlecenie od Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej. Trzeba było założyć stronę internetową poświęconą profilaktyce zdrowotnej. Podsunąłem mu pomysł z odczarowywaniem mitów - wspomina doc. Łabuzek, opowiadając o swojej pasji na łamach Gazety Wyborczej

 - Nie od razu zdradzam internautom prawdę o danym stwierdzeniu. Przez pewien czas pozwalam, by w internecie trwała zacięta dyskusja na jego temat - mówi ekspert, opowiadający o swojej pasji dziennikarzowi Gazety Wyborczej.

Przyznaje, że część wypowiedzi jest odrzucana. - Chodzi o to, by dyskusja nie była bezładnym stekiem bzdur, dlatego do obalania lub potwierdzania tez dopuszczamy głównie osoby, które rzeczywiście mają coś do powiedzenia, na przykład studentów kierunków medycznych - wyjaśnia doc. Łabuzek.

Przekonuje, że zdrowie mamy jedno i nie ma co wierzyć w to, że przechodzenie pod drabiną w czasie ciąży spowoduje, że dziecko będzie owinięte pępowiną, przez co mogą wystąpić problemy w czasie porodu, lub jedząc galaretę, wzmocnimy swoje stawy.

Więcej: http://katowice.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum