Wakacje w Chorwacji. NFZ przypomina zasady leczenia i zwrotu pieniędzy

Autor: oprac. SzB • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia19 maja 2022 16:49

W Chorwacji z niezbędnej pomocy medycznej można skorzystać na podstawie EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. NFZ przypomina, z jakiej pomocy medycznej w Chorwacji można skorzystać za darmo i za co trzeba zapłacić.

Wakacje w Chorwacji. NFZ przypomina zasady leczenia i zwrotu pieniędzy
Do lekarza w Chorwacji. NFZ przypomina, co jest za darmo Fot. Shutterstock
  • Ile kosztuje leczenie w Chorwacji? Czy wizyta u lekarza jest bezpłatna? NFZ przypomina najważniejsze zasady
  • Z niezbędnej pomocy medycznej w Chorwacji można skorzystać, dzięki EKUZ. To wydawana w Polsce bezpłatnie przez NFZ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
  • Warto jednak pamiętać, że za niektóre świadczenia w Chorwacji trzeba zapłacić, choć w Polsce są one darmowe, np. za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu
  • Jeśli chodzi o zwrot kosztów leczenia, można się o nie ubiegać po powrocie do Polski. Zostaną one zwrócone zgodnie ze stawkami obowiązującymi w kraju 

Leczenie w Chorwacji. Zasady 

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że za niektóre świadczenia medyczne, które są w Polsce bezpłatne, za granicą trzeba zapłacić. Dlatego - przed wyjazdem - warto sprawdzić, jakie zasady obowiązują w danym kraju. 

W Chorwacji z niezbędnej pomocy medycznej można skorzystać, dzięki EKUZ, czyli Europejskiej Kacie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Przypomnijmy, że jest to dokument unijny, który potwierdza prawo do bezpłatnego leczenia w państwach Unii Europejskiej lub tych należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). 

Oprócz karty EKUZ, należy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport. W przypadku pomocy trzeba udać się do najbliższej placówki, która ma podpisaną umowę z Chorwackim Funduszem Ubezpieczenia Zdrowotnego (HZZO).

W Chorwacji NFZ to HZZO. To bardzo ważne

Te placówki, które udzielają świadczeń w ramach publicznego systemu, są odpowiednio oznaczone, a mianowicie logiem wspomnianego HZZO

Lekarz pierwszego kontaktu w Chorwacji może również skierować nas do specjalisty lub szpitala. W nagłych przypadkach należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub udać się do placówki bez skierowania. 

Warto też pamiętać, że w dobie pandemii koronawirusa, EKUZ obejmuje również przypadki zachorowania na COVID-19. W takim wypadku otrzymamy taką samą pomoc, jak obywatel Chorwacji. Koszty transportu sanitarnego do Polski trzeba jednak pokryć we własnym zakresie.

U lekarza w Chorwacji. Za co trzeba zapłacić?

W Chorwacji za niektóre świadczenia trzeba zapłacić, choć w Polsce są one darmowe. Dlatego też - w tych przypadkach - nie obowiązuje zwrot kosztów przez Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Oto przykładowe płatne świadczenia medyczne na terenie Chorwacji:

  • wizyta u lekarza pierwszego kontaktu w Chorwacji – 10 kun (ok. 6 zł),
  • leczenie specjalistyczne i szpitalne w Chorwacji - pacjent pokrywa 20 proc. kosztów, ale nie może zapłacić więcej niż 60,13 proc. podstawy budżetowej (która wynosi 3326 kun) lub 2000 kun,
  • wizyta u stomatologa w Chorwacji - 10 kun (pod warunkiem, że świadczenie, które pacjent uzyskał, jest świadczeniem gwarantowanym i zostało ujęte na wykazie HZZO); za pozostałe świadczenia trzeba zapłacić w pełnej wysokości,
  • leki w Chorwacji - pacjent współpłaci za leki gwarantowane, które są ujęte w wykazie HZZO; tylko niektóre, te podstawowe są bezpłatne; koszt leków nierefundowanych pacjent musi pokryć w pełnej wysokości

Karta EKUZ nie obejmuje także kosztów ewentualnych akcji ratowniczych i transportu chorego z powrotem do Polski. Za to również trzeba zapłacić. 

Jak otrzymać receptę w Chorwacji? - Receptę na lek refundowany może Ci przepisać wyłącznie lekarz rodzinny udzielający świadczeń w ramach praktyki ogólnej - informuje NFZ.

Leczenie w Chorwacji a zwrot kosztów w Polsce

Jeśli chodzi o zwrot kosztów leczenia, można się o nie ubiegać po powrocie do Polski. Zostaną one zwrócone zgodnie z polskimi stawkami, które obowiązują w rozliczeniach między NFZ a polskimi świadczeniodawcami. Zwracana kwota nie może jednak przekroczyć faktycznie poniesionych przez nas wydatków.

Aby otrzymać zwrot kosztów, należy złożyć do swojego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wniosek, dołączyć do niego oryginały rachunków i recept, a także dowody zapłaty.

Na złożenie wniosku jest sześć miesięcy od dnia wystawienia rachunku przez zagraniczną placówkę opieki zdrowotnej. 

Natomiast wszystkie koszty leczenia w placówkach w Chorwacji, spoza publicznego systemu, pacjent pokrywa oczywiście we własnym zakresie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum