Do ataku na szpital w syryjskiej Dumie użyto broni chemicznej?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2018 14:15

Rosja zaprzeczyła doniesieniom, jakoby syryjska armia przeprowadziła atak chemiczny na szpital w mieście Duma, w którym miało zginąć ponad 40 osób - podał w niedzielę Interfax powołując się na rosyjski resort obrony.

W ataku na szpital w Syrii miało zginąć co najmniej 41 osób. Fot. archiwum

- Zdecydowanie dementujemy tę informację - powiedział szef rosyjskiego centrum ds. deeskalacji w Syrii, generał brygady Jurij Jewtuszenko.

W niedzielę (8 kwietnia) organizacja Syrian American Medical Society (SAMS) oskarżyła syryjskie władze o atak chemiczny w sobotę wieczorem na szpital we Wschodniej Gucie, w którym miało zginąć co najmniej 41 osób. Syryjskie władze te oskarżenia odrzucają.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że nie jest w stanie potwierdzić informacji o użyciu broni chemicznej w Dumie. Dyrektor Obserwatorium Rami Abdel Rahman powiedział, że w Dumie zginęło 11 osób w wyniku uduszenia spowodowanego dymem z broni konwencjonalnej użytej przez siły rządowe. Dodał, że 70 osób miało kłopoty z oddychaniem.

Departament Stanu USA w oświadczeniu podkreślił, że informacje o masowych atakach chemicznych w Syrii są "przerażające", i jeśli się potwierdzą, wymagają "pilnej odpowiedzi ze strony międzynarodowej społeczności".

Do informacji dotyczących dramatu ludności cywilnej w Duna odniósł się w niedzielę papież Franciszek.

Papież, po odmówieniu modlitwy maryjnej Regina Coeli na placu Świętego Piotra, powiedział: - Z Syrii napływają straszliwe informacje o bombardowaniach z dziesiątkami ofiar, wśród których jest wiele kobiet i dzieci; wiadomości o wielu osobach, które ucierpiały z powodu substancji chemicznych zawartych w bombach.

Dodał: - Nie ma dobrej wojny i złej wojny i nic nie może usprawiedliwić użycia takich narzędzi zagłady przeciwko bezbronnym osobom i ludności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum