Do Warszawy przyleci samolot z 30 trumnami na pokładzie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2010 10:07

Na godz. 16 w środę (14 kwietnia) zapowiadany jest przylot do Warszawy samolotu z ciałami ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Jak poinformował Michał Boni, minister w Kancelarii Premiera, na pokładzie ma być 30 trumien. Przylot kolejnego samolotu z ciałami ofiar jest planowany na czwartek (15 kwietnia), lądowanie na Okęciu ma nastąpić także o godz. 16.

Według ostatnich wiadomości z Moskwy, dotychczas zidentyfikowano ciała 64 ofiar sobotniej katastrofy.

Boni powiedział w radiu TOK FM, że 15 kwietnia ok. godz. 11-12, ma się znaleźć w Polsce także ciało ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego. Trumna zostanie przewieziona w kondukcie do Belwederu, gdzie będzie wystawiona.

– Rodziny będą mogły odebrać trumny z lotniska, ale będzie czynne na Torwarze, w specjalnie przygotowanej scenografii, miejsce spoczynku, spotkania i pożegnania, z którego można będzie zorganizować wyprowadzenie trumien do grobów rodzinnych – wyjaśniał Boni.

Minister przypomniał, że uroczystość żałobna poświęcona wszystkim ofiarom katastrofy odbędzie się w 17 kwietnia (sobota) o godz. 12 na Pl. Piłsudskiego w Warszawie. W niedzielę ma się natomiast odbyć msza św. i pogrzeb pary prezydenckiej na Wawelu.

Poinformował też, że w poniedziałek (19 kwietnia) ok. godz. 12-13 odbędzie się w Warszawie, w kościele Św. Krzyża, uroczysta msza św. i ceremonia pogrzebowa oficerów i generałów, w tym ordynariusza polowego WP bp Tadeusza Płoskiego. Również na poniedziałek, ok. godz. 16-17, jest planowany pochówek prezydenta Kaczorowskiego, ale termin jest jeszcze ustalany z rodziną.

Minister powiedział, że rząd przyjął założenie, że każda rodzina sama decyduje o pochówku.

– Oczywiście wszystkie uroczystości, wszystkie te zdarzenia odbywają się na koszt państwa i mogą mieć charakter państwowy, jeśli rodzina wybiera takie rozwiązanie. Ustalenia trwają, wiemy już mniej więcej, kto chciałby być pochowany w swojej miejscowości, kto w Warszawie na Powązkach w Alei Zasłużonych – dodał.

Poinformował, że rozważany jest też pomysł, aby w Warszawie na Powązkach przygotować kwaterę symboliczną. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum