Do 16 stycznia zgłoszenia do nagrody za zasługi w ratownictwie Animus Fortis

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 grudnia 2019 09:00

Do 16 lutego można zgłaszać kandydatury do nagrody Animus Fortis (Mężny Duch), przyznawanej w dwóch kategoriach - indywidualnej za osobiste męstwo w czasie akcji ratowniczej i w instytucjonalnej za działania pozwalające skuteczniej ratować życie.

Nagrodą jest statuetka będąca miniaturą projektu "pomnika Sanitariusza". Prace nad budową tego pomnika, upamiętniającego medyków poległych za ojczyznę - nie tylko w czasie I wojny światowej, wojny bolszewickiej w 1920 r., ale także powstań narodowowyzwoleńczych i walk w czasach napoleońskich - zainicjowano w 1927 r.

Monument zamówiono u prof. Edwarda Wittiga, znanego ówczesnego rzeźbiarza, autora m.in. warszawskich pomników Lotnika i Juliusza Słowackiego. Pieniądze pozyskiwano z dobrowolnych składek medyków cywilnych i wojskowych. Projekt przerwała II wojna światowa.

Nagrodę ustanowiło kierownictwo Wojskowego Instytutu Medycznego. Tegoroczną, trzecią jej edycję - jak przekazał PAP Instytut - objął patronatem premier Mateusz Morawiecki. Wręczenie nagród odbędzie się podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych 5 i 6 marca 2020 r. w Katowicach.

Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach. Za osobiste męstwo - dla osoby, która w roku poprzedzającym przyznanie nagrody wyróżniła się w znaczący sposób w akcji ratowniczej. Laureatem może zostać osoba pełniąca służbę bądź zatrudniona w instytucji realizującej zadania ratownicze, np. w wojsku, policji, straży pożarnej, służbie zdrowia, WOPR, TOPR czy w GOPR.

Wyróżnienie otrzymać będą mogli także przedstawiciele instytucji, które znacząco wpłynęły na pozytywne zmiany pozwalające skuteczniej ratować ludzkie życie.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać osoby i instytucje w formie pisemnego wniosku kierowanego do dyrektora WIM. W składzie kapituły zasiadają m.in. przedstawiciele ministra obrony narodowej, ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra zdrowia.

- Chcemy honorować osoby i instytucje mające wydatny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku służb ratowniczych. (...) Udało nam się zgromadzić w kapitule przedstawicieli ministerstw, w których działają służby ratownicze. Dzięki temu mamy szansę na to, że Animus Fortis będzie prestiżową, ponadresortową nagrodą - mówił, ustanawiając nagrodę, szef Instytutu gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum