Długotrwały wysiłek w sporcie może skutkować problemami żołądkowo-jelitowymi

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2019 10:56

Dr Jarosław Krzywański, kierownik Centrum Medycyny Klinicznej i Doświadczalnej Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej w Warszawie zwraca uwagę, że biegacze na długich dystansach często narzekają na kłopoty układu pokarmowego.

Długotrwały wysiłek w sporcie może skutkować problemami żołądkowo-jelitowymi
Biegacze na długich dystansach często narzekają na kłopoty układu pokarmowego Fot. Archiwum

Problem dotyczy głównie osób uprawiających dyscypliny sportu, które związane są z wysiłkiem długotrwałym, choć niekoniecznie bardzo intensywnym - informuje Gazeta Wyborcza.

Jak wyjaśnia specjalista, w trakcie tego typu wysiłku dochodzi do przemieszczenia się krwi do narządów, mięśni, serca i mózgu. Przepływ krwi przez obszar trzewny, tj. cały przewód pokarmowy, znacznie się zmniejsza, co jest powodem pojawienia się dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Występują one najczęściej u biegaczy długodystansowych, narciarzy długodystansowych, triatlonistów, kolarzy, ale również u wioślarzy czy kajakarzy.

Pod wpływem ćwiczeń fizycznych można zaobserwować nieco nasilony stan zapalny, który jest jednym z elementów adaptacji i hartowania organizmu do zwiększonego wysiłku. Jest to zjawisko korzystne. Jeśli towarzyszy temu jednak uszkodzenie bariery jelitowej i dodatkowo zaburzenia składu bakterii jelitowych, dochodzi do sytuacji, w której jelita sobie nie radzą.

Jak przekonuje dr Krzywański, zgodnie z aktualnymi rekomendacjami sportowcom, u których występują dolegliwości żołądkowo-jelitowe, zaleca się stosowanie probiotyków, które mają odbudować prawidłową mikrobiotę, uszczelnić barierę jelitową i zmniejszyć dolegliwości.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum