PAP/Rynek Zdrowia | 28-07-2015 09:01

Długość życia Polaków zrówna się z długością życia mieszkańców Zachodu w 2035 r.

Średnia długość życia mężczyzn w Polsce wydłużyła się w ub.r. o 0,7 roku - do 73,8 roku, a kobiet o 0,5 roku - do 81,6 roku - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Ten znaczący przyrost to efekt m.in. wyjątkowo łagodnej zimy.

Obecnie żyjemy o kilkanaście lat dłużej niż w połowie XX w. Fot. Archiwum RZ

Obecnie żyjemy o kilkanaście lat dłużej niż w połowie XX w. Statystyki poprawiają się coraz szybciej. Jak wynika z danych GUS, w poprzednich latach długość życia zwiększała się przeciętnie o 0,3-0,4 roku. W ubiegłym roku w stosunku do tych wskaźników wzrosła niemal dwukrotnie.

Ubiegłoroczny wynik to efekt fenomenalnego spadku umieralności Polaków w pierwszych miesiącach roku. Przyczyniła się do tego łagodna zima - mniej było chorób prowadzących do zgonów, które  pojawiają się przy niekorzystnej pogodzie.

Prof. Wiktoria Wróblewska z SGH zwraca uwagę na szybsze tempo przyrostu trwania życia mężczyzn niż kobiet. To pozytywne, bo mężczyźni żyją u nas znacznie krócej niż kobiety. W 2014 r. różnica wyniosła 7,8 roku, a jeszcze w 2005 r. było to 8,6 roku.

Mimo korzystnych zmian mamy jednak jeszcze ogromny dystans do nadrobienia w stosunku do krajów "starej" UE. Mężczyźni w Polsce żyją przeciętnie o ponad siedem lat krócej niż Szwajcarzy i Irlandczycy, a kobiety o 3-4 lata krócej niż długowieczne Hiszpanki, Francuzki, Włoszki i Szwajcarki.

Jeśli sprawdzą się najnowsze prognozy demograficzne, to podobne parametry życia osiągniemy za 20 lat - w roku 2035.