Dietetyk o tym, jak zmiany czasu wpływają na nasz organizm

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2017 14:53

Zmieniamy czas dwa razy w roku, ale dzięki tanim liniom lotniczym przemieszczamy się częściej. I częściej żyjemy, choćby krótko, w innej strefie czasowej. Czy odbija się na naszym samopoczuciu, a przez to i zdrowiu?

Dietetyk o tym, jak zmiany czasu wpływają na nasz organizm
Dietetyk o tym, jak zmiany czasu wpływają na nasz organizm. Fot. Archiwum

- Zmiana czasu wymaga od naszego organizmu przestawienia się na zupełnie inny rytm - mówi Anna Jelonek, znana warszawska dietetyk.  - Sprzyja bezsenności, rozdrażnieniu, braku koncentracji. Prowadzi do rozregulowania zegara biologicznego - dodaje.

Zimą bywamy senni. Więcej jemy, mniej się ruszamy. Odczuwamy spadek nastroju, mamy kłopoty z koncentracją i trudno nam wstać z kanapy. Okres zimowy to czas wyciszenia, wydaje się, że i rozleniwienia. Wraz z nastaniem wiosny, niczym rośliny budzimy się do życia. 

Dlaczego tak się dzieje? Specjaliści wyjaśniają, że związane jest to z liczbą dni słonecznych, których przybywa. Bo to światło słoneczne reguluje praktycznie wszystkie procesy zachodzące w organizmie. 

Organizm przestawi się na nowy rytm, możemy odczuwać nadmierne zmęczenie, senność, brak apetytu i ogólne pogorszenie samopoczucia.  

- Musimy pamiętać, żeby regularnie się odżywiać i często sięgać po wodę - twierdzi dietetyk. - I przede wszystkim zacząć się ruszać. Organizm sam powinien sobie poradzić z uregulowaniem wszelkich procesów życiowych - zapewnia Jelonek.

Ponadto wraz z nadchodzącym latem powinniśmy jeść więcej owoców i warzyw. Warzywa zawierają wiele cennych witamin i składników mineralnych oraz przeciwutleniaczy, które pozytywnie oczyszczają nasz organizm z toksyn.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum