Dietetycy: szczupli nie zapominają o śniadaniu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2017 10:23

Osoby szczupłe wcale nie muszą zawdzięczać sylwetki "cudownym" genom. To raczej konsekwencja drobnych nawyków, takich jak jedzenie śniadania i przygotowywanie posiłków w domu - przekonują specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.

Dietetycy: szczupli nie zapominają o śniadaniu
Dzięki śniadaniu metabolizm otrzymuje sygnał, że ma się nie lenić, tylko brać do pracy Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak podkreślają eksperci, dzięki śniadaniu metabolizm otrzymuje sygnał, że ma się nie lenić, tylko brać do pracy: przemiana materii wchodzi na wysokie obroty. Dla odmiany osoby otyłe zazwyczaj pomijają śniadania. Jedzą od wczesnego popołudnia do chwili ułożenia się do snu. Przyjętych w ten sposób kalorii  nie jesteśmy w stanie spalić w ciągu dnia, zaczynamy zatem tyć - informuje Gazeta Wyborcza.

Jak zauważają specjaliści, osoby szczupłe utrzymają zwykle stałą dietę. Jej częste zmiany, szczególnie w przypadku diet restrykcyjnych, zaburzają metabolizm i w efekcie łatwiej po nich o dodatkowe kilogramy.

Osoby szczupłe jedzą, gdy są głodne, tzn. pomiędzy głównymi posiłkami sięgają po przekąskę. To sprawia, że nie rzucają się na posiłek, dzięki czemu zjadają mniejsze porcje.

Szczupłe osoby częściej niż otyłe przyrządzają posiłki w domu i są aktywne fizycznie. Nie chodzi tylko o uprawianie sportu, ale także o tzw. aktywność przypadkową, jak np. zabawa z dzieckiem, prace domowe, czy nawet machanie nogą pod stołem.

Wiele szczupłych osób waży się regularnie, np. raz w tygodniu. To umożliwia im zauważenie momentu, gdy waga zaczyna odbiegać od normy. W kolejnych dniach podejmują działania, które mają sprawić, że kolejne ważenie pokaże pożądaną wartość, np. zjadają mniejszą kolację.

Więcej: wyborcza.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum