Dialog z decydentami: powstanie Parlament Pacjentów?

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 06 października 2016 20:45

Nie chcemy być pozostawiani sami sobie i dowiadywać się z przekazów medialnych o kolejnych zmianach w obszarze służby zdrowia. Te zmiany dotykają nas, pacjentów. Chcemy być równym partnerem do rozmów dla Ministerstwa Zdrowia - podkreśla Barbara Ulatowska, prezes Stowarzyszenia Pacjentów Leczonych Radioterapią.

Dialog z decydentami: powstanie Parlament Pacjentów?

- Konieczne jest powołanie Parlamentu Pacjentów, który będzie skupiał organizacje pacjenckie i pozwoli nam na prowadzenie otwartej dyskusji z MZ - zaznaczyła Barbara Ulatowska podczas debaty "Z pacjentami. O pacjentach".

Organizacje zrzeszające pacjentów onkologicznych i kardiologicznych, przedstawiły swoje postulaty dotyczące budowania dialogu pomiędzy nimi a przedstawicielami MZ. W debacie wzięli też udział przedstawiciele MZ i Rzecznika Praw Pacjenta.

- Uważamy, że należy opracować Kodeks Dobrego Dialogu w Ochronie Zdrowia, dla uregulowania komunikacji między organizacji z Ministerstwem Zdrowia - dodaje Barbara Ulatowska.

Uczestnicy debaty wskazywali, że dzięki powołaniu Parlamentu Pacjentów, raz do roku delegaci organizacji z całego kraju mogliby spotykać się w Sejmie Parlament jest naturalną platformą dyskusji, gdzie pacjenci mogliby zapoznać się z planowanymi zmianami w ochronie zdrowia oraz harmonogramem ich realizacji.

W najbliższych dniach organizacje pacjenckie skierują do ministra zdrowia apel o powołanie Parlamentu Pacjentów.

Organizatorem debaty było Stowarzyszenie Pacjentów Leczonych Radioterapią, a partnerem merytorycznym - Fundacja The Institute of Strategy and Development.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum