Deklaracja na rocznicę Chrztu Polski budzi wątpliwości lekarzy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 05 października 2016 10:26

Samorząd lekarzy i dentystów zamierza w najbliższy weekend świętować w Gnieźnie 1050. rocznicę Chrztu Polski przyjmując memoriał będący podziękowaniem "naszym przodkom za podjętą w 966 roku historyczną decyzję".

Deklaracja na rocznicę Chrztu Polski budzi wątpliwości lekarzy
Lekarze nie widzą powodu, dla którego mieliby składać ogólnikowe deklaracje i powielać zawodowe przysięgi Fot. Archiwum

Do lekarzy dotarła niedawno treść projektu "Deklaracji uczestników Uroczystego Posiedzenia Organów Naczelnej Izby Lekarskiej", której tekst został zaakceptowany przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Deklaracja miałaby zostać przyjęta 7 października w Gnieźnie - informuje Gazeta Wyborcza.

Zgodnie z zapisami projektu tego dokumentu lekarze mieliby zadeklarować "niezłomne trwanie przy normach etycznych przekazanych nam przez ojców medycyny", "ochronę humanistycznych wartości w wykonywaniu naszego zawodu", "rzetelność naukową i stałe doskonalenie naszej wiedzy i umiejętności, aby jak najlepiej nieść pomoc naszym pacjentom".

Wśród krakowskich lekarzy pomysł wzbudza jednak kontrowersje: zamierzają jechać tylko nieliczni, większość go oprotestowała. Lekarze nie widzą powodu, dla którego mieliby składać ogólnikowe deklaracje i powielać zawodowe przysięgi, które złożyli w momencie otrzymanie dyplomu.

Zwracają uwagę, że do wierności normom etycznym, rzetelności w pracy i właściwego podejścia do pacjentów zobowiązuje ich kodeks etyki lekarskiej i przysięga Hipokratesa.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum