Dawcy krwi zakładają kolorowe skarpety nie do pary

Autor: oprac. RR • Źródło: RRX/Rynek Zdrowia14 czerwca 2021 17:49

Polska od lat mierzy się z notorycznym brakiem krwi. Sytuację pogorszyła pandemia, która spowodowała, że liczba oddających krew jeszcze bardziej się obniżyła.

14 czerwca przypada Światowy Dzień Krwiodawcy. Fot. Materiały prasowe (zdjęcie ilustracyjne)
  • W Polsce co roku przeprowadzić trzeba ok. 1,7 miliona transfuzji krwi. Najczęściej potrzebują jej ofiary wypadków oraz osoby z nowotworami krwi
  • Postanowiliśmy stworzyć wzór kolorowych skarpetek nie do pary, które są stricte poświęcone obchodzonemu 14 czerwca Światowemu Dniu Krwiodawcy - mówi Tomasz Bukowski, twórca Nanushki, jeden z pomysłodawców akcji
  • W Polsce brakuje krwi! 450 ml może nam kiedyś uratować życie – apeluje w Światowym Dniu Krwiodawcy

W Polsce co roku przeprowadzić trzeba ok. 1,7 miliona transfuzji krwi. Najczęściej potrzebują jej ofiary wypadków oraz osoby z nowotworami krwi.

450 ml, które możemy bezpiecznie i pod nadzorem wykwalifikowanego personelu oddać w jednym z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, to nie tylko cegiełka wsparcia ratująca ludzkie życie. Krew to lek, bezcenny lek. Nie można jej stworzyć w warunkach laboratoryjnych, a jedyną fabryką, która potrafi go wytworzyć, jest organizm drugiego człowieka.

Kropla krwi w morzu potrzeb

- Każdego dnia krew potrzebna jest dzieciom, młodzieży, dorosłym, osobom starszym oraz pacjentom zmagającym się z nowotworami. Cieszy fakt, że o krwiodawstwie coraz głośniej mówi się w Polsce. Jednakże nadal to tylko kropla w morzu potrzeb, a świadomość Polaków w tym zakresie jest ciągle niska. Chcemy to choć trochę zmienić za pomocą kolorowych skarpetek – mówi Łukasz Tylczyński z Nanushki, jeden z pomysłodawców akcji.

- W naszych krwioobiegach płynie ok. 5-6 litrów krwi, a oddanie 450 ml, w dodatku pod czujnym okiem specjalistów, nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia, a może pomóc ratować ludzkie życie – dodaje Tylczyński.

Wzór kolorowych skarpetek nie do pary

Punkty poboru krwi dwoją się i troją, aby zachęcić obywateli do wizyty i donacji krwi. W akcję angażuje się także wiele firm i organizacji, które starają się przyciągnąć niezdecydowanych różnego rodzaju profitami czy upominkami.

- Postanowiliśmy w Nanushki stworzyć wzór kolorowych skarpetek nie do pary, które są stricte poświęcone obchodzonemu 14 czerwca Światowemu Dniu Krwiodawcy. Skarpetki z właściwą grupą krwi otrzymają donatorzy w wybranych centrach krwiodawstwa w Polsce. Chcemy wykorzystać popularność kolorowych skarpetek do zwiększenia świadomości w obszarze honorowego krwiodawstwa. – dodaje Tomasz Bukowski, twórca Nanushki, jeden z pomysłodawców akcji i projektant „Bloodway”, czyli stworzonych z myślą o akcji skarpetek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum