×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dawcy krwi zakładają kolorowe skarpety nie do pary

Autor: oprac. RR • Źródło: RRX/Rynek Zdrowia14 czerwca 2021 17:49

Polska od lat mierzy się z notorycznym brakiem krwi. Sytuację pogorszyła pandemia, która spowodowała, że liczba oddających krew jeszcze bardziej się obniżyła.

Dawcy krwi zakładają kolorowe skarpety nie do pary
14 czerwca przypada Światowy Dzień Krwiodawcy. Fot. Materiały prasowe (zdjęcie ilustracyjne)
  • W Polsce co roku przeprowadzić trzeba ok. 1,7 miliona transfuzji krwi. Najczęściej potrzebują jej ofiary wypadków oraz osoby z nowotworami krwi
  • Postanowiliśmy stworzyć wzór kolorowych skarpetek nie do pary, które są stricte poświęcone obchodzonemu 14 czerwca Światowemu Dniu Krwiodawcy - mówi Tomasz Bukowski, twórca Nanushki, jeden z pomysłodawców akcji
  • W Polsce brakuje krwi! 450 ml może nam kiedyś uratować życie – apeluje w Światowym Dniu Krwiodawcy

W Polsce co roku przeprowadzić trzeba ok. 1,7 miliona transfuzji krwi. Najczęściej potrzebują jej ofiary wypadków oraz osoby z nowotworami krwi.

450 ml, które możemy bezpiecznie i pod nadzorem wykwalifikowanego personelu oddać w jednym z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, to nie tylko cegiełka wsparcia ratująca ludzkie życie. Krew to lek, bezcenny lek. Nie można jej stworzyć w warunkach laboratoryjnych, a jedyną fabryką, która potrafi go wytworzyć, jest organizm drugiego człowieka.

Kropla krwi w morzu potrzeb

- Każdego dnia krew potrzebna jest dzieciom, młodzieży, dorosłym, osobom starszym oraz pacjentom zmagającym się z nowotworami. Cieszy fakt, że o krwiodawstwie coraz głośniej mówi się w Polsce. Jednakże nadal to tylko kropla w morzu potrzeb, a świadomość Polaków w tym zakresie jest ciągle niska. Chcemy to choć trochę zmienić za pomocą kolorowych skarpetek – mówi Łukasz Tylczyński z Nanushki, jeden z pomysłodawców akcji.

- W naszych krwioobiegach płynie ok. 5-6 litrów krwi, a oddanie 450 ml, w dodatku pod czujnym okiem specjalistów, nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia, a może pomóc ratować ludzkie życie – dodaje Tylczyński.

Wzór kolorowych skarpetek nie do pary

Punkty poboru krwi dwoją się i troją, aby zachęcić obywateli do wizyty i donacji krwi. W akcję angażuje się także wiele firm i organizacji, które starają się przyciągnąć niezdecydowanych różnego rodzaju profitami czy upominkami.

- Postanowiliśmy w Nanushki stworzyć wzór kolorowych skarpetek nie do pary, które są stricte poświęcone obchodzonemu 14 czerwca Światowemu Dniu Krwiodawcy. Skarpetki z właściwą grupą krwi otrzymają donatorzy w wybranych centrach krwiodawstwa w Polsce. Chcemy wykorzystać popularność kolorowych skarpetek do zwiększenia świadomości w obszarze honorowego krwiodawstwa. – dodaje Tomasz Bukowski, twórca Nanushki, jeden z pomysłodawców akcji i projektant „Bloodway”, czyli stworzonych z myślą o akcji skarpetek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum