Dania: rowerowe autostrady obniżą koszty służby zdrowia

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2013 12:19

Kopenhaga buduje autostrady dla rowerów. Dzięki lepszej sportowej kondycji obywateli stolica Danii chce zaoszczędzić na kosztach służby zdrowia.

Dania: rowerowe autostrady obniżą koszty służby zdrowia

Do pracy lub na studia rowerem dojeżdża w Kopenhadze 37 proc. mieszkańców. Urzędnicy chcą jednak, by do 2015 r. wskaźnik podskoczył do 50 proc. A pomogą w tym rowerowe autostrady. Projekt przewiduje, że powstanie ich ponad 300 km.

Nie będą to zwykłe ścieżki rowerowe, tylko szerokie szosy przystosowane do szybkiej jazdy. Oznacza to pierwszeństwo przejazdu oraz minimalną liczbę skrzyżowań, sygnalizacji świetlnych i innych utrudnień.

Pierwszą autostradę - 17,5-kilometrowy odcinek z Albertslund do centrum Kopenhagi - otwarto w kwietniu 2012 roku. Teraz oddano do użytku 20-kilometrowy szlak ze stolicy do miasteczka Farum.

Projekt zakłada bowiem wytyczenie kolejnych 26 tras, które oplotą Kopenhagę. Pochłonie to 900 mln koron (500 mln zł).  Pracownicy stołecznego departamentu zdrowia wyliczyli, że pieniądze się zwrócą. Na szlaku z Albertslund ruch rowerowy wzrósł o 10 proc. Jeśli podobnie będzie na pozostałych autostradach, liczba dni chorobowych branych przez mieszkańców Kopenhagi zmaleje nawet o 34 tys. Przełoży się to na 60 mln koron oszczędności rocznie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum