Czystość kąpieliska będzie można sprawdzić online

Autor: dziennik.pl/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2018 10:43

Czystość wody w kąpieliskach morskich i śródlądowych będzie można sprawdzić w internecie. Szczegóły dot. lokalizacji kąpielisk, jakości wody i okresu ich funkcjonowania znaleźć można w Serwisie Kąpieliskowym na stronie Głównej Inspekcji Sanitarnej.

W roku 2018 działać będzie w Polsce blisko 500 kąpielisk; to ponad dwa razy więcej niż w latach poprzednich. Fot. PTWP

Pod adresem strony https://sk.gis.gov.pl dostępne są również inne przydatne informacje, m.n. o możliwości cumowania sprzętu wodnego, miejscu na grill czy zezwoleniu na wprowadzanie psów.

W roku 2018 działać będzie w Polsce blisko 500 kąpielisk; to ponad dwa razy więcej niż w latach poprzednich. Jak przypomina dziennik.pl, oficjalny sezon kąpielowy potrwa od 1 czerwca do 30 września.

Badanie jakości wody kąpielisk obejmuje monitoring pod kątem występowania przekroczeń zanieczyszczeń mikrobiologicznych (np. Escherichia coli, enterokoki) oraz obecności w wodzie zakwitu sinic (widoczne smugi, kożuch, piana), rozmnożenia się makroalg lub fitoplanktonu morskiego lub obecności innych zanieczyszczeń, takich jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma oraz inne odpady.

Obok kąpielisk przepisy dopuszczają tworzenie tzw. miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Będą to miejsca tymczasowe (będą mogły działać przez miesiąc), prowizoryczne, o niższym standardzie niż kąpieliska, ale także objęte monitoringiem jakości wody. 

dziennik.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum