Maseczka w szkole. Czy jest obowiązkowa? Problem uczniów, rodziców, dyrektorów

Autor: oprac. RR • Źródło: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia25 września 2021 19:56

To już drugi rok szkolny, który uczniowie rozpoczęli z obostrzeniami. Trzeba dezynfekować ręce, mierzyć temperaturę i nosić maseczki. Zwłaszcza te ostatnie są zarzewiem konfliktów w szkole, o czym informuje Gazeta Prawna.

Zasady noszenia maseczek w szkołach zostały zapisane w ustawie, a nie jak do tej pory w rozporządzeniu. FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)
  • Zasady noszenia maseczek w szkołach zostały zapisane w ustawie, a nie jak do tej pory w rozporządzeniu, którego podstawa ustawowa była wątpliwa
  • Dyrektor szkoły może nałożyć obowiązek noszenia maseczek podczas zajęć na terenie szkoły
  • Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do noszenie w szkole, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu

Gazeta Prawna zauważa, że od poprzedniego roku w zakresie noszenia maseczek zmieniło się wiele. Przede wszystkim zasady ich noszenia zostały zapisane w ustawie, a nie jak do tej pory w rozporządzeniu, którego podstawa ustawowa była wątpliwa. Od 29 listopada 2020 roku podstawa prawna obowiązku noszenia maseczek nie ulega już wątpliwości. Zalecenia wydane przez GIS, MZ i MEiN nie są już wyłącznie zaleceniami.

Obowiązek rodzica i dyrektora

Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) i w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu. Rekomenduje się stosowanie maseczek w przestrzeni wspólnej przez uczniów szkół ponadpodstawowych.

W odróżnieniu od 2020 roku, dyrektor szkoły może nałożyć obowiązek noszenia maseczek podczas zajęć na terenie szkoły. Kompetencje w tym zakresie przyznane zostały Rozporządzeniem Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wydanym na podstawie odesłania ustawowego.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa obowiązujące w szkołach:

  1. Szczepienia – rekomendowane dla pracowników szkół oraz uczniów po 12. roku życia.
  2. Dezynfekcja – przed zajęciami i po nich mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym.
  3. Dystans – minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 m.
  4. Higiena – częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  5. Maseczka – w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu.
  6. Wietrzenie sal – przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum