Czy uczniowie z dyskalkulią powinni zdawać maturę z matematyki?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 01 września 2015 15:48

Wymóg zdania matury z matematyki przez osoby "z głęboką dyskalkulią" może być niezgodny z konstytucją - ocenia Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Fundacja zwróciła się do Rzecznik Praw Obywatelskich o wystąpienie w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.

Czy uczniowie z dyskalkulią powinni zdawać maturę z matematyki?
Fot. Archiwum RZ

Jak pisze fundacja w swoim wystąpieniu do RPO Ireny Lipowicz, "wymóg zdania egzaminu maturalnego z matematyki przez osobę z niepełnosprawnością, której niepełnosprawność uniemożliwia zdanie tego egzaminu, w sytuacji, gdy osoba ta jest w stanie zdać pozostałe obowiązkowe egzaminy, należy postrzegać jako nieuzasadnione i dyskryminujące ograniczenie możliwości korzystania z prawa do nauki z uwagi na niepełnosprawność".

Fundacja podkreśla, że zaburzenia w zakresie myślenia matematycznego, które występują u niektórych osób, nie uniemożliwiają w rzeczywistości podjęcia studiów wyższych tym osobom na kierunkach niezwiązanych bezpośrednio z matematyką.

W tej chwili, żeby otrzymać świadectwo, maturzyści muszą zdać wszystkie obowiązkowe przedmioty na co najmniej 30 proc. pkt oraz przystąpić do części pisemnej egzaminu z przynajmniej jednego przedmiotu dodatkowego. Pisemny egzamin z matematyki dołączył do grupy obowiązkowych egzaminów po 25-letniej przerwie w 2010 r.

Wniosek fundacji jest obecnie analizowany przez biuro rzecznika.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum