Czy twoje serce potrzebuje pomocy?

Autor: BE/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2008 13:17

Zamość będzie miastem, w którym odbędą się centralne, krajowe, obchody Światowego Dnia Serca.

Co prawda nastąpi to 28 września, ale już ruszyła akcja promująca tę imprezę organizowaną u nas przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Ma ona upowszechniać profilaktykę chorób serca, na które w świecie co roku umiera 17,5 mln ludzi. Te liczby sprawiają, że choroby serca zakwalifikowano do schorzeń cywilizacyjnych.

Światowy Dzień Serca jest obchodzony w ponad 100 krajach na całym świecie od 2000 roku. W Zamościu na rynku głównym artyści będą propagować treści związane z profilaktyką chorób serca. Publiczność będą bawiły gwiazdy estrady. W ratuszu miejskim będzie można uczestniczyć w wykładach poświęconych promocji zdrowia, aktywności fizycznej, zdrowej diety. Na Rynku Solnym będzie można sprawdzić swoją kondycję i pokonać specjalną „ścieżkę zdrowia”. Organizatorzy obiecują wykonanie podstawowych badań profilaktycznych – pomiaru cholesterolu, ciśnienia itp.

– Nie wszyscy wiedzą, że styl życia i geny mają wpływ na ryzyko zachorowania na choroby serca i udary. Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, aby zacząć dbać o serce – uważa prof. Shahryar Sheikh, prezes World Heart Federation.

Według danych WHF szacuje się, że do 2025 r. co trzecia osoba powyżej 25 roku życia będzie cierpiała na nadciśnienie. Eksperci szacują, że może to dotyczyć nawet i 1,5 mld ludzi. Wielu nie będzie wiedziało, że choruje na nadciśnienie, ponieważ nie zaobserwuje żadnych widocznych objawów. Dlatego tak ważna jest kontrola swojego zdrowia i regularne wizyty u lekarza. Aby zachęcić do profilaktyki, tegorocznym obchodom Światowego Dnia Serca towarzyszyć będzie hasło: „Czy Twoje serce potrzebuje pomocy?”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum