Czy termin pogrzebu Pary Prezydenckiej może być przesunięty?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2010 11:03

Jacek Sasin:przełożenie terminu pogrzebu w związku z zamknięciem przestrzeni powietrznej nad Polską, "to bardzo poważna alternatywa, nad którą należy się pochylić".

Sasin ocenił, że przełożenie uroczystości byłoby absolutną ostatecznością.

Minister w Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin pytany w piątek (16 kwietnia) w radiu RMF FM, czy może zostać przełożony niedzielny termin pogrzebu pary prezydenckiej, przyznał, że nie wie, co się może w tej chwili zdarzyć. Zapewnił, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez odpowiednie służby. Jak dodał, kwestia ewentualnego przełożenia terminu nie była jeszcze dyskutowana.

– Sytuacja zmienia się cały czas, musimy poczekać do południa na pełną informację, jak będzie wyglądała sytuacja w niedzielę – zaznaczył minister.

Dopytywany, czy przesunięcie terminu pogrzebu pary prezydenckiej o jeden, dwa dni jest możliwe, Sasin powiedział:

– To jest bardzo poważna w tej chwili alternatywa, nad którą należy się pochylić. To zbyt ważne wydarzenie dla Polski, Polaków, dla historii Polski, aby z powodu warunków, które trudno przewidzieć, spowodować, że ranga tej uroczystości zostanie obniżona.

Sasin przypomniał też, że trumny z ciałami pary prezydenckiej miały być przetransportowane drogą lotniczą z Warszawy do Krakowa.

Rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Grzegorz Hlebowicz poinformował, że podjęto decyzję o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Polską, z wyjątkiem lotnisk w Krakowie i Rzeszowie. Przestrzeń powietrzna nad Polską, poza dwoma lotniskami w Małopolsce, jest zamknięta od ósmej rano w piątek do odwołania. Decyzja ta jest związana z wybuchem wulkanu na Islandii i chmurą pyłu, który utrudnia ruch lotniczy.

Sasin poinformował też, że w trakcie niedzielnych uroczystości w Bazylice Mariackiej będzie
• ok. 700 osób z najważniejszych delegacji.
W świątyni będzie
• ok. 300 osób z delegacji zagranicznych,
• ok. 200 osób z delegacji polskich władz i instytucji ważnych dla Polski.
Zarezerwowano także:
• 200 miejsc dla rodziny, przyjaciół, znajomych i współpracowników pary prezydenckiej.

Miejsce dla parlamentarzystów i wielu VIP-ów przewidziano w sektorze przed kościołem.
Minister poinformował, że przewidziane są dwa wystąpienia podczas mszy żałobnej:

• marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego i
• przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Janusza Śniadka, który będzie żegnał parę prezydencką, jak mówił Sasin, „w imieniu tych wszystkich, którzy zaangażowali się w ruch Solidarność, zmienili Polskę, zmienili Europę”.

Pytany, czy brat tragicznie zmarłego prezydenta Jarosław Kaczyński, chciał przemówić podczas mszy, minister podkreślił, że J. Kaczyński przeżywa obecnie niezwykle ciężkie, dramatyczne chwile i nie chce zabierać głosu i występować publicznie.

W niedzielę rano trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich mają zostać przetransportowane z Warszawy do Krakowa samolotem. Z lotniska w Balicach zostaną przewiezione na krakowski Salwator, skąd w kondukcie z policyjną asystą – na Rynek Główny. Do Bazyliki Mariackiej trumny dotrą ok. godz. 10. Wówczas nastąpi ich uroczyste wprowadzenie do Bazyliki. Od godz. 10. do czasu rozpoczęcia mszy żałobnej o godz. 14. przy trumnach pary prezydenckiej będą się modlić duchowni.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum