Czy święta mogą być dietetyczne?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2009 10:19

By nie przytyć, powinniśmy starannie komponować nasze posiłki. Nie będzie to jednak łatwe przy świątecznym stole...

Czy święta mogą być dietetyczne?

Specjaliści twierdzą, że wieczerza wigilijna to jedna z najzdrowszych kolacji w roku. W tradycji Wigilia jest przede wszystkim postna, czyli jarska, a co za tym idzie – lekkostrawna. Gdybyśmy w kolejnych dniach świąt biesiadowali według jej zasad, moglibyśmy być spokojni o swoje zdrowie i wagę.

W Wigilię mamy na stole warzywa i ryby. Nie brakuje też produktów zbożowych przygotowanych na bazie mąki razowej. Tradycyjne pierogi i uszka robiło się z tzw. grubej mąki. Wszystko przygotowane jest zgodnie z zasadami najnowszej piramidy żywieniowej.

I choć wszystko wskazuje na to, że po Wigilii panie domu powinny stracić na wadze, często okazuje się, że mają dwa-trzy kilo więcej. Dlaczego?

– Zimą spowalnia się nasz metabolizm, a przy tym zimno sprawia, że organizm potrzebuje więcej energii, by się ogrzać. Nie chce nam się ruszać i ciągle coś podjadamy – tłumaczy diabetolog Katarzyna Tokarska.

By uniknąć nadmiernego objadania się w czasie świąt, dietetycy proponują kilka trików. Przede wszystkim dania serwować na małych talerzach, a w Wigilię nie głodzić się cały dzień w oczekiwaniu na wieczerzę. Ważne jest też, by jeść powoli, to uchroni przed kłopotami z trawieniem i zapobiegnie przejedzeniu.

Aby nie przytyć, w święta pieczywo powinno być dodatkiem, a nie podstawowym składnikiem śniadania i kolacji. Dzięki temu znacznie obniża się kaloryczność posiłku.

Dietetycy zachęcają, by w święta zrezygnować z serwowania... smażonych ryb: to prawdziwa bomba kaloryczna i oczywiście ciężkostrawna. 100 gram karpia to aż 170 kcal, a że porcje zwykle są dwa razy większe, na raz zjadamy ponad 300 kcal.

Kolejne po smażonym karpiu świąteczne bomby kaloryczne to kluski z makiem (317 kcal w 100 g), kompot z suszu i ciasta: piernik oraz makowiec (365 kcal). Listę kalorycznych słodkości zamyka kutia z 420 kcal w zaledwie 100 g.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum