Czy można uzależnić się od coli?

Autor: gazetalubuska.pl/ Rynek Zdrowia • • 09 maja 2009 17:42

Pierwszy objaw po odstawieniu to podenerwowanie. Potem zdarza się senność w ciągu dnia. Dochodzi suchość w gardle, drżenie rąk, jakiś wewnętrzny niepokój... Takie męczarnie przechodzi coloholik, który odstawił colę - podaje serwis www.gazetalubuska.pl.

Według gazety, uzależnione od napoju osoby piją spore ilości coli, a po jej odstawieniu organizm zaczyna się jej domagać: dwa - cztery litry dziennie. Kiedy zabraknie coli, stają się nerwowe.

Producent uspokaja, że uzależnienie od coli to mit, który nie ma żadnych podstaw naukowych.

- Opinię taką potwierdzają specjaliści ds. żywienia w Polsce i na świecie. Kofeina jest jednym z najlepiej przebadanych składników żywności oraz napojów i jak powszechnie wiadomo, jest bezpiecznie stosowana od wieków. Urzędy regulacyjne na całym świecie, w tym Komisja Europejska, uważają, że odpowiednie zastosowanie kofeiny w żywności jest bezpieczne – podaje na swojej stronie największy producent tego napoju.
 
Apolonia Górniak, dyrektorka gorzowskiego ośrodka terapii uzależnień, mówi, że uzależnienie zaczyna się tam, gdzie kończy się kontrola.

Lekarz Piotr Dębicki zwraca uwagę na inną kwestię: - Cola zawiera ogromne ilości cukru. To bomba kaloryczna. Poza tym, mieszanki używane do jej słodzenia „oszukują” organizm, nie dają poczucia przesłodzenia. Czyli mówiąc wprost, nie da się nią skutecznie ugasić pragnienia - ostrzega.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum