Czy leci z nami lekarz?

Autor: onet.pl/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2009 17:15

Co roku komercyjnymi liniami lotniczymi podróżuje niemal dwa miliardy osób. Większość z nich nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych podróży samolotem

Dr Danielle Silverman ze Szpitala Uniwersyteckiego Georgetown w Waszyngtonie oraz dr Mark Gendreau z Centrum Medycznego Kliniki Lahey w Burlington utrzymują, że zagrożenia dla zdrowia związane z lataniem są coraz większe, ponieważ wzrasta wiek podróżujących latających na długie dystanse, a maszyny takie jak Airbus A380 czy Boeing 777LR są w stanie wydłużyć czas lotu do 18-20 godzin.

Czynnikami, które mogą mieć wpływ na zdrowie pasażerów linii lotniczych, są zmiany ciśnienia w kabinie, które ograniczają zaopatrzenie w tlen, unieruchomienie czy odwodnienie, które zwiększają zagrożenie powstania zakrzepów, narażenie na kontakt z osobami chorymi na choroby zakaźne oraz jet lag, czyli zespół objawów związanych z nagłą zmianą stref czasowych.

Załogi lotnicze są chronicznie narażone na promieniowanie kosmiczne, które stanowi także zagrożenie dla kobiet ciężarnych.

Niektóre linie komercyjne podjęły kroki, by zminimalizować niebezpieczeństwa zdrowotne przez serwowanie pasażerom dużych ilości wody i zalecanie ćwiczeń, które przeciwdziałają zastojowi krwi w kończynach dolnych. Specjaliści sugerują odbycie przed lotem wizyty kontrolnej oceniającej, czy lot jest bezpieczny i jakie środki ostrożności należy podjąć. Lekarze odradzają lot po wykonanym niedawno zabiegu operacyjnym,

Ciśnienie w kabinach samolotów jest najczęściej dostosowane do wysokości między 1524 a 2438 metrów powyżej poziomu morza. Zdrowi ludzie na takich wysokościach nie mają żadnych problemów, jednak u osób ze schorzeniami układu krążenia lub oddechowego, którzy wyjściowo mogą mieć obniżony poziom tlenu we krwi, mogą wystąpić objawy choroby wysokogórskiej – zmęczenie, ból głowy, zawroty głowy czy nudności. Pasażerowie ci mogą potrzebować suplementacji tlenu podczas lotu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum