Czy Niemcy wykryli rtęć w wodach Odry? Grzesiowski: to byłoby poważne zagrożenie dla ludzi

Autor: oprac. KK • Źródło: Twitter, Radio ZET, Onet/Rynek Zdrowia12 sierpnia 2022 11:00

- W tej chwili nie mamy żadnych sygnałów negatywnych, żeby  sytuacja, która jest katastrofą ekologiczną, w jakimś stopniu odbiła się na zdrowiu Polaków - mówi wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Marek Twardowski.

Czy Niemcy wykryli rtęć w wodach Odry? Grzesiowski: to byłoby poważne zagrożenie dla ludzi
Woda w Odrze staje się bombą biologiczną - pisze dr Paweł Grzesiowski. Fot. PAP/Lech Muszyński
  • Wyniki badań martwych ryb z Odry będą znane w niedzielę wieczorem lub w poniedziałek rano - poinformowało Radio ZET
  • Próbki mają dzisiaj trafić do laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach
  • - Jeśli potwierdzi się obecność związków rtęci w wodach Odry, to poważne zagrożenie dla ludzi - przestrzega dr Paweł Grzesiowski

Zanieczyszczenie w Odrze. Nie ma pewności, że to rtęć

Zanieczyszczenie, jakie pojawiło się w Odrze, doprowadziło do masowego śnięcia ryb. Jak donosi Onet, niemieckie państwowe laboratorium zbadało próbki wody z tej rzeki. Najpierw - w czwartek 11 sierpnia - o sprawie poinformowała lokalna niemiecka telewizja rbb24. Badanie musiało zostać powtórzone, ponieważ stężenie rtęci miało być bardzo wysokie. Ale rbb24 przyznaje, że nie ma jeszcze pewności co do tego, że śnięte ryby to rzeczywiście efekt wpływu rtęci. 

Sprawę skomentował dr Paweł Grzesiowski.

- Jeśli potwierdzi się obecność związków rtęci w wodach Odry, to poważne zagrożenie dla ludzi. Rtęć jest toksyczna szczególnie dla dzieci i kobiet w ciąży, uszkadza mózg, nerki, jelita. Rtęć wchłania się przez skórę, drogi oddechowe, układ pokarmowy. Należy zachować ostrożność - pisze lekarz.

Grzesiowski dodaje, że niemieckie władze lokalne ogłosiły prewencyjny zakaz kąpieli w Odrze i w jej dopływach do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy.

- Ludzie nie powinni czerpać wody z rzeki i jej dopływów, łowić ryb, jeść tych ryb, jak również nie pozwalać zwierzętom z niej pić! - ostrzega.

Woda staje się bombą biologiczną

Jak pisze Grzesiowski, "niezależnie od skażenia chemicznego, przy takich parametrach fizyko-chemicznych, gnijącej faunie i wysokiej temperaturze powietrza, woda w Odrze staje się bombą biologiczną, która zagraża ludziom i zwierzętom". - Zakażenia przenoszone tą drogą mogą stanowić poważne zagrożenie - zaznacza specjalista.

W ocenie Grzesiowskiego w "zaistniałej sytuacji zagrożeń dla ludzi, zwierząt i środowiska, chyba spełnione są kryteria stanu klęski żywiołowej, co wymaga nadzwyczajnych środków, we współdziałaniu różnych organów i instytucji oraz służb i formacji działających pod jednolitym kierownictwem premiera Mateusza Morawieckiego".

Wobec doniesień w mediach społecznościowych o zgłaszaniu się do lekarzy osób z objawami zatrucia rtęcią zapytany przez Rynek Zdrowia wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Marek Twardowski zaprzecza.

 - W tej chwili nie mamy żadnych sygnałów negatywnych, żeby ta sytuacja, która jest katastrofą ekologiczną, w jakimś stopniu odbiła się na zdrowiu Polaków - mówi Marek Twardowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum