Częstochowa: uczą się w szkole przyrządzania zdrowej żywności

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2014 13:25

Ok. 25 proc. uczniów ma problem z nadwagą lub otyłością - szacuje Urząd Miasta w Częstochowie, który m.in. wraz z sanepidem zainaugurował w środę (21 maja) program upowszechniający zasady zdrowego odżywiania. Przewiduje on m.in. naukę przyrządzania kanapek.

Dzieci i młodzież będą zachęcane do udziału w praktycznych oraz teoretycznych zajęciach poświęconych prawidłowemu żywieniu. Jednym z elementów programu będą konkursy kulinarne dla uczniów.

- Konkursy mają przekonać uczniów, że sałatki, surówki czy kanapki nie muszą być nudne, że mogą być smaczne przy zachowaniu zasad zdrowego odżywiania. Chcemy dzieciom pokazać, że mogą samodzielnie przygotować dla siebie zdrowe i atrakcyjne jedzenie - powiedziała PAP Edyta Kapelka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie.

Naczelnik wydziału zdrowia w Urzędzie Miasta Grażyna Stramska-Świerczyńska dodała, że jednym z elementów programu będą starania, by w szkolnych sklepikach pojawiło się więcej "zdrowych produktów". - Będziemy prosić właścicieli sklepików, aby we współpracy z dyrektorami szkół modyfikowali ofertę. Zależy nam aby pojawiły się w nich owoce i kanapki a niekoniecznie tylko chipsy - powiedziała naczelnik wydziału zdrowia.

Program przewiduje również szkolenia dla intendentek szkolnych, teoretyczne zajęcia poświęcone zasadom zdrowego odżywiania dla uczniów i przedszkolaków, festyny szkolne o tej tematyce, rozpowszechnianie materiałów edukacyjnych wśród rodziców.

Częścią programu jest również akcja prozdrowotna - "Monitorowanie nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży", która pilotażowo jest realizowana od kwietnia w dwóch szkołach, szkole podstawowej i gimnazjum. Jest ona oparta na innowacyjnym systemie teleopieki medycznej. Uczniowie, którzy mają problem z nadwagą lub otyłością są kierowani do odosobnionego pomieszczenia przygotowanego dla nich w szkole, gdzie online (siedząc przed komputerem z włączoną kamerą) kontaktują się m.in. z lekarzem, dietetykiem i rehabilitantem, żeby porozmawiać o prawidłowej diecie, zalecanych ćwiczeniach.

- Z naszych informacji wynika, że rodzice wyrażają zgodę na objęcie uczniów teleopieką. Być może w najbliższym czasie włączymy w to przedsięwzięcie kolejne szkoły - dodała Stramska-Świerczyńska.

Program "Upowszechnienie zasad prawidłowego żywienia wśród dzieci i młodzieży w przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez Miasto Częstochowa" będzie realizowany w latach 2014-2016.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum