Częstochowa: szpital wdraża projekt społeczny, aby motywować do walki z chorobą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 lipca 2018 17:07

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie wdraża nowy projekt społeczny, mający motywować pacjentów - tak dzieci, jak i dorosłych - do walki z chorobą. Mają to być cykliczne spotkania z osobami, które w swoim życiu pokonały różne przeciwności.

Spotkanie pacjentów oddziału pediatrii z członkami reprezentacji Polski w rugby na wózkach. Fot. mat. prasowe

W piątek (13 lipca) projekt zainaugurowało spotkanie pacjentów oddziału pediatrii z członkami reprezentacji Polski w rugby na wózkach. Jak przekazała PAP rzeczniczka placówki Anna Ginał, pierwsze lody skruszył mecz w rugby na wózkach - zaimprowizowany w szpitalnej świetlicy. Potem rugbiści i pacjenci już swobodnie rozmawiali.

- Miałem wypadek, skoczyłem do wody. Rugby nadało mojemu życiu sens. Dzięki temu jestem tutaj - mówił jeden z zawodników, Tomasz Wilk. - Przywozimy wam nasze medale, w tym medal mistrzostw Europy, nasze trofea, piłki, rękawice. Zobaczcie jak wspaniałym sportem jest rugby - zachęcał młodych pacjentów trener Janusz Kozak.

- Rugbiści to ludzie godni podziwu. To spotkanie wiele dało naszym pacjentom, ale i nam samym. Wiemy już na bazie własnego doświadczenia, że takie działania przynoszą dobre efekty. Dzieci odrywają się od szpitalnej codzienności, lepiej współpracują z personelem medycznym - oceniła kierując oddziałem pediatrii dr Małgorzata Klimza.

- Dostaliśmy tyle dobra od innych, tyle wsparcia i uznania, że sami chcemy teraz dać coś od siebie; pokazać, że jesteśmy wdzięczni za każdy gest, każdą, nawet najmniejszą pomoc. Stąd pomysł na wizytę w szpitalu. Nie zastanawialiśmy się nawet przez chwilę, gdy przyszło zaproszenie z Częstochowy - zaznaczył trener Kozak.

Jak wyjaśniła Ginał, autorski projekt społeczny "#AkcjaMOTYWACJA" przewiduje organizowane zarówno dla najmłodszych pacjentów, jak i docelowo także dla dorosłych spotkania z osobami, które w swoim życiu doświadczyły wielu przeciwności losu, walczyły z chorobą - i wygrywają.

- Rugbiści na wózkach jako pierwsi zmierzyli się z niezwykłym zadaniem pokazania dzieciom, że nie można się poddawać, trzeba walczyć o swoje marzenia nawet jeśli ta walka jest bardzo trudna - wyjaśniła rzeczniczka placówki, nazywanej lokalnie, od nazwy dzielnicy, "szpitalem na Parkitce".

To już drugi projekt społeczny tam realizowany. Pierwszym była Szpitalna Politechnika, możliwa dzięki współpracy z Politechniką Częstochowską.

- Mali pacjenci uczestniczyli w wykładzie z fizyki i chemii, obserwowali doświadczenia i mogli przekonać się na własne oczy jak wygląda praca naukowca - przekazała Ginał. Za to przedsięwzięcie w ub. roku szpital dostał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursu na Zakład Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta, pod patronatem m.in. Rzecznika Praw Pacjenta.

Prócz projektów społecznych szpital na Parkitce prowadzi prace modernizacyjne m.in. związane ze staraniami, aby powstało tam drugie w woj. śląskim Centrum Urazowe; pierwsze działa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

Tylko w ub. roku częstochowska placówka przyjęła blisko 59 tys. pacjentów kwalifikowanych jako tzw. przypadki urazowe w stanie zagrożenia zdrowia lub życia. Aby jednak uzyskać status Centrum Urazowego, szpital musi spełnić szereg wymogów: szereg z nich dotyczy szpitalnego oddziału ratunkowego.

Jego modernizacja rozpoczęła się w drugiej połowie ub. roku, a jej zakończenie planowane jest wraz z końcem 2018 r. Inwestycja została podzielona na etapy, aby oddział mógł zachować pełną funkcjonalność w czasie remontu.

Od ub. roku szpital realizuje dofinansowany z unijnych środków projekt służący poprawie infrastruktury, aby możliwe było osiągnięcie pełnej funkcjonalności Centrum Urazowego. Koszt przedsięwzięcia to prawie 11 mln zł, z czego 8,5 mln zł to środki unijne. Projekt wsparł też finansowo samorząd woj. śląskiego.

PAP - Mateusz Babak

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum