Częstochowa: szpital i policja zorganizowały akcję #UwazajSeniorze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2018 15:27

Przed zabieraniem do szpitala kosztowności przestrzegali seniorów przedstawiciele policji i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. Akcja #UwazajSeniorze ma chronić starszych pacjentów przed kradzieżami.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Częstochowscy policjanci pojawili się w oddziałach i poradniach szpitala w piątek (9 lutego) przed południem. Rozdali ponad 150 ulotek.

- Początkowo zastanawialiśmy się, czy odwiedzanie chorych, którzy mają przecież własne zmartwienia związane ze zdrowiem, to dobry pomysł. Sami pacjenci mogli się też przecież poczuć skrępowani. Spotkaliśmy się jednak z bardzo pozytywnym przyjęciem. Pacjenci dziękowali nam za ulotki i wszelkie uwagi, chętnie rozmawiali - powiedziała PAP rzeczniczka częstochowskiej policji podkom. Marta Ladowska.

Policjanci i przedstawiciele szpitala apelowali o zwrócenie szczególnej uwagi na swoje torby, torebki z portfelem czy dokumentami, telefony komórkowe, tablety czy laptopy. Akcja kierowana jest do osób starszych, ich rodzin, bliskich, a także wszystkich odwiedzających placówkę.

Jak wskazują organizatorzy akcji, wizyta w poradni specjalistycznej, odbiór wyników badań, przybycie do szpitala na planowy zabieg operacyjny to zazwyczaj bardzo stresogenne sytuacje, szczególnie dla seniorów. - W tłumie, korzystając z nieuwagi, zamieszania można łatwo stworzyć potencjalnemu złodziejowi okazję do kradzieży - ostrzegają.

- Bywa, że pacjenci zabierają ze sobą do szpitala duże sumy pieniędzy, kosztową biżuterię, drogi sprzęt elektroniczny. Warto się zastanowić, czy to wszystko jest na pewno na oddziale potrzebne - podkreślił dr Michał Kępa, neurolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

Akcja informacyjna, organizowana wraz z Komendą Miejską Policji w Częstochowie, objęła wszystkie oddziały szpitalne oraz poradnie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

Podkom. Ladowska zaznaczyła, że częstochowska policja nie ma wielu zgłoszeń o kradzieżach w szpitalach - tych kwalifikowanych jako przestępstwo jest zwykle kilka w skali roku, pozostałe, na niższą kwotę, są wykroczeniami. "Nie jest tak, że mamy do czynienia z jakąś plagą i trzeba z nią teraz walczyć. Akcja miała charakter profilaktyczny" - wyjaśniła.

Krzysztof Konopka (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum