Częstochowa: kierowcy MPK usiedli na wózki inwalidzkie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2009 09:45

Lekcję współpracy zorganizowano w Częstochowie dla kierowców MPK, którzy na wózkach inwalidzkich wsiadali do autobusu. A niepełnosprawni obserwowali z kolei jak trudno kierowcy autobusu podjechać pod sam krawężnik, powtarzając ten manewr z identyczną precyzją dziesiątki, jeśli nie setki razy w ciągu dnia.

Taki kurs przeprowadzono w częstochowskim MPK po raz pierwszy. Jego inicjatorem był Marek Latoszek z ośrodka szkoleniowego komunalnej spółki, który wcześniej pracował w Warszawie, gdzie z obsługi osób niepełnosprawnych przeszkolono kilkuset kierowców - pisze Gazeta Wyborcza.

W Częstochowie do współpracy zaproszono Katolickie Stowarzyszenie Betel, zajmujące się niepełnosprawnymi.

Marek Latoszek pokazywał grupie niepełnosprawnych, jak trudno jest podjechać pod krawężnik, gdy stoją na nim ludzie. Autobus nierzadko musi swym obrysem zahaczyć o chodnik.

- Niepełnosprawni nie są też świadomi – mówił Latoszek, że kierowca w lusterku widzi tylko wąski pas wzdłuż autobusu i jeśli ktoś dobiega do drzwi z głębi chodnika, to może mu niechcący zamknąć drzwi przed nosem czy przyciąć rękę. Gdy autobus jest przegubowy, a jego tylna część "złamana" - to kierowca może nie widzieć drzwi za przegubem.

Łukasz Sośniak z Betelem poprosił natomiast kierowców, by wsiedli na wózek inwalidzki i wjechali do autobusu po rozłożonej pochylni. Bez pomocy z zewnątrz nie udało im się.

Podczas tego kursu wyjaśniono również, że z powodu niecierpliwości pasażerów nie jest wykorzystywana  funkcja tzw. przyklęku autobusu. Polega ona na tym, że po zatrzymaniu nadwozie przechyla się w prawo, zmniejszając wysokość między chodnikiem a wnętrzem pojazdu. Tyle że taka operacja trwa parę sekund od zatrzymania, wstrzymując otwarcie drzwi, co sprawia, że jadący nim ludzie i ci oczekujący na przystanku zaczynają się irytować.  

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum