×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Częstochowa: Dwuletnia dziewczynka w Oknie Życia

Autor: oprac. KG • Źródło: Rynek Zdrowia, KAI17 sierpnia 2021 10:35

Prawie dwuletnia dziewczynka została znaleziona w poniedziałek (16 sierpnia) o godz. 21 w Oknie Życia im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Częstochowie.

Częstochowa: Dwuletnia dziewczynka w Oknie Życia
Okno Życia w Sosnowcu. W czerwcu znaleziono w nim kilkutygodniowego chłopczyka. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP
  • To szóste dziecko znalezione w tym Oknie Życia, prowadzonym przez siostry służebniczki przy ul. św. Kazimierza 1 w Częstochowie
  • W 2019 r. ojciec zostawił w Oknie Życia w Katowicach 3-letnią dziewczynkę
  • W Oknie Życia można zostawić dziecko, którego matka nie chce lub nie może wychować
  • Dziecko trafia do szpitala na badanie lekarskie, a potem do środka adopcyjnego, który pilotuje proces prawny adopcji dziecka

Jak informuje Katolicka Agencja Informacyjna, przy dziecku znaleziono list z informacją o imieniu. O sprawie zawiadomiono policję. Dziecku zapewniono opiekę lekarską.

To już szóste dziecko znalezione w Oknie Życia im. bł. Edmunda Bojanowskiego prowadzonym przez siostry służebniczki przy ul. św. Kazimierza 1 w Częstochowie.

Jak czytamy na stronie częstochowskiego Caritas, Okno Życia przy ul. św. Kazimierza 1 zostało otwarte w 2008 r. Opiekują się nim Siostry Służebniczki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, które prowadzą tam Dom Życia i Nadziei im. bł. Edmunda Bojanowskiego.

Okno Życia to miejsce, w którym kobiety, które nie mają możliwości zapewnienia swojemu nowonarodzonemu dziecku opieki, mogą anonimowo pozostawić niemowlę w Oknie, ratując tym samym jego życie.

Pierwszym dzieckiem w częstochowskim Oknie Życia był ok. 3- miesięczny chłopczyk, znaleziony 31 maja 2010 r. W roku 2013 schronienie w “Oknie Życia”  znalazło troje dzieci, byli to chłopcy zaraz po urodzeniu - w marcu, we wrześniu i w październiku.

To nie pierwsze tak duże dziecko w Oknie Życia

Pod koniec 2019 r. Dziennik Zachodni informował o 26-letnim mężczyźnie, który zabrał 3-letnią córkę na świąteczny spacer, a potem zostawił ją w Oknie Życia w Katowicach. Policjantom udało się ustalić tożsamość dziecka i powiadomić matkę, która odebrała dziewczynkę. 

Katowickie Okno Życia znajduje się dzielnicy Bogucice w Domu Prowincjalnym Sióstr św. Jadwigi. Działa od 2008 r. W momencie otwarcia tego okna w klasztorze rozlega się alarm. Po znalezieniu dziecka wzywane jest pogotowie ratunkowe, które sprawdza stan zdrowia dziecka, a następnie przekazane jest ono do pogotowia opiekuńczego.

Kilkutygodniowy chłopiec u sióstr w Sosnowcu

W czerwcu w Oknie Życia w Sosnowcu, prowadzonym przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej i znajdującym się u sióstr karmelitanek przy ul. Matki Teresy Kierocińskiej znaleziono kilkutygodniowego chłopca.

Chłopiec był czwartym dzieckiem znalezionym w istniejącym od 12 lat sosnowieckim Oknie Życia, powstałym z inicjatywy diecezjalnej Caritas.

Pierwsze dziecko znalazło tam bezpieczne schronienie trzy lata temu - 19 marca 2018 r. Był to zdrowy noworodek; chłopiec nie miał jeszcze odciętej pępowiny, zajęli się nim lekarze. Odtąd znaleziono tam jeszcze dwóch chłopców i jedną dziewczynkę.

Czytaj też: Sosnowiec. Dziecko w oknie życia. To kilkutygodniowy chłopiec. Został znaleziony w niedzielę
 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum