Częstochowa: 35 dzieci przyszło na świat dzięki programowi in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2018 17:42

Po koniec lipca br. na świat przyszedł 35. częstochowianin urodzony przy wsparciu miejskiego programu dofinansowania zabiegów in vitro - podał we wtorek (7 sierpnia) częstochowski magistrat. Był to ostatni w tym roku poród, będący efektem ubiegłorocznych procedur.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustacyjne

Według wtorkowej informacji częstochowskich samorządowców w tym roku w ramach "Programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy" urodziło się 12 dzieci - pięć dziewczynek i siedmiu chłopców. W latach 2012-2017 na świat przyszło 23 dzieci.

We wtorek rodzice najmłodszego dziecka, którzy uczestniczyli w programie, odebrali od samorządowców i częstochowskiego producenta sprzętu dziecięcego ufundowany przez niego wózek. Firma od pierwszej edycji programu oferuje każdemu urodzonemu przy wsparciu programu dziecku (faktycznie jego rodzicom) wózek typu gondola + spacerówka.

- Był to ostatni poród w ramach programu w tym roku - kolejne dzieci przyjdą na świat już w przyszłym roku, w efekcie tegorocznych procedur in vitro dofinansowanych z budżetu miasta - poinformował częstochowski magistrat.

Częstochowa finansuje zabiegi in vitro szósty rok. Jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło takie rozwiązanie. W tegorocznym styczniowym naborze zgłoszenie do programu złożyły 52 pary. Początkowo zakwalifikowano 30 par, ponieważ w budżecie na 2018 r. zapewniono na program 150 tys. zł. 22 pary trafiły na listę rezerwową.

Obecny rok jest pierwszym kontynuacji częstochowskiego programu na lata 2018-2020. Realizatorami procedur są podmioty z Katowic, Mysłowic i Białegostoku.

O dofinansowanie zabiegu mogą się starać małżeństwa i pary partnerskie z Częstochowy, które spełniają też dodatkowe kryteria, m.in. kobieta musi mieć od 20 do 40 lat, a w uzasadnionych medycznie przypadkach - do 42 lat. Para musi też wykazać, że wcześniej leczyła niepłodność lub ma bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego.

Uczestnikom programu przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości do 5 tys. zł, pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty ponoszą pacjenci.

W woj. śląskim miejski program in vitro realizuje od marca ub. roku także samorząd Sosnowca. Przez cztery lata ma z niego skorzystać około 160 par. Miasto przeznacza na dofinansowanie procedur in vitro po 200 tys. zł rocznie.

W listopadzie ub. roku Rada Miasta Katowic nie przyjęła miejskiego programu in vitro zgłoszonego w obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej.

Mateusz Babak (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum