Częstochowa. 2-latka w Oknie Życia. Matka chce odzyskać dziecko

Autor: oprac. KG • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia19 sierpnia 2021 05:22

Matka, która w poniedziałek (16 sierpnia) pozostawiła niespełna 2-letnią dziewczynkę w Oknie Życia w Częstochowie, oświadczyła, że żałuje czynu i chce odzyskać córkę. Decyzję w sprawie przyszłości dziecka podejmie jednak sąd rodzinny.

pozostawienie dziecka w Oknie Życia daje mu gwarancję opieki i nie naraża go na żadne niebezpieczeństwo. Fot. Andrzej Wawok/PTWP
  • W poniedziałek (16 sierpnia) w Oknie Życia znajdującym się w Domu Życia i Nadziei im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Częstochowie została znaleziona niespełna dwuletnia dziewczynka
  • To było szóste dziecko znalezione w tym Oknie Życia
  • Dziecku zapewniono opiekę lekarską, było w dobrym stanie 
  • We wtorek (17 sierpnia) matka dziewczynki zgłosiła się na policję
  • Przyznała, że pozostawiła córkę w oknie życia w chwili załamania nerwowego, żałowała swojego czynu
  • Prokuratura po analizie materiałów sprawy odmówiła wszczęcia dochodzenia - uznała, że matka nie dopuściła się przestępstwa

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek powiedział w środę (18 sierpnia), że dzień wcześniej do Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Północ wpłynęły materiały z policji dotyczące tej sprawy.

Wynikało z nich, że dziecko, które zostało pozostawione w Oknie Życia, było zadbane, nie miało żadnych śladów przemocy, czy innych obrażeń. Potwierdzili to lekarze, którzy zbadali dziewczynkę.

- Wczoraj matka dziecka skontaktowała się z policją i oświadczyła, że pozostawiła córkę w Oknie Życia w chwili załamania nerwowego. Stwierdziła, że żałuje tego, co zrobiła i chce dziecko odzyskać - powiedział prokurator Ozimek.

Prokuratorskiego dochodzenia nie będzie - dlaczego?

Po analizie materiałów postępowania sprawdzającego prokurator wydał postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia w tej sprawie.

- Jak uzasadnił, pozostawienie dziecka w Oknie Życia nie wyczerpuje co do zasady znamion przestępstwa porzucenia dziecka lub innego czynu zabronionego, ponieważ pozostawienie dziecka w Oknie Życia daje mu gwarancję opieki i nie naraża go na żadne niebezpieczeństwo - wskazał rzecznik.

O przyszłości dziewczynki zdecyduje sąd rodzinny

Jak poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie Dominik Bogacz, sąd prawdopodobnie jeszcze dzisiaj wyda postanowienie, czy zostanie wydane zarządzenie tymczasowe o umieszczeniu dziecka w którejś placówce opieki.

- Gdyby takie zarządzenie wydał, zostanie wszczęte postępowanie o wydanie zarządzeń opiekuńczych - wtedy sąd podejmie decyzję, co dalej będzie z tym dzieckiem. Na razie jest ono w szpitalu - podał Dominik Bogacz.

O znalezieniu dziewczynki informował na swoim facebookowym profilu dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej ks. Marek Bator. Zgodnie z informacjami częstochowskiej Caritas tamtejsze Okno Życia zostało otwarte w 2008 r. przy ul. św. Kazimierza 1. Opiekują się nim siostry Służebniczki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, które prowadzą tam Dom Życia i Nadziei im. bł. Edmunda Bojanowskiego.

Czytaj też: Częstochowa: Dwuletnia dziewczynka w Oknie Życia

Czym jest Okno Życia?

Caritas wskazuje, że Okno Życia to miejsce, w którym kobiety, które nie mają możliwości zapewnienia swojemu nowo narodzonemu dziecku opieki, mogą anonimowo pozostawić niemowlę, ratując tym samym jego życie.

Pierwsze dziecko - ok. trzymiesięczny chłopczyk - znalazł się w częstochowskim oknie życia w końcu maja 2010 r. W 2013 r. schronienie znalazło tam trzech nowonarodzonych chłopców - kolejno w marcu, wrześniu i październiku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum