Czesi testują się masowo w kierunku koronawirusa. Na test i wyniki czeka się coraz dłużej

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP13 lipca 2021 18:33

W Czechach testy są wymagane przy podróżach zagranicznych, wstępach na imprezy sportowe lub kulturalne. Negatywnym wynikiem testu trzeba się wylegitymować przy wejściu do muzeów, galerii, basenów lub centrów fitness.

W ciągu minionego tygodnia liczba osób zainteresowanych przeprowadzeniem testów wzrosła w Pradze o 30 proc. Fot. Łukasiewicz - PORT
  • Testy są wymagane m.in. przy podróżach zagranicznych, a do wakacyjnego wyjazdu z kraju przygotowuje się teraz wielu Czechów
  • W ciągu minionego tygodnia liczba osób zainteresowanych przeprowadzeniem testów wzrosła w Pradze o 30 proc.
  • Dotychczas wyniki testów PCR najczęściej były dostępne w ciągu 24 godzin. Teraz większość laboratoriów nie może zagwarantować takiego terminu

W związku ze zwiększonym zainteresowaniem testami na obecność koronawirusa w Czechach, w niektórych miastach na pobranie próbki i wyniki trzeba czekać nawet dwa tygodnie - informują tamtejsze media. Możliwe jest przyspieszenie testu, ale koszt takiej usługi kilkakrotnie przewyższa koszt samego badania.

Testy PCR często jedyną drogą do wakacyjnych podróży

Testy są wymagane przy podróżach zagranicznych, wstępach na imprezy sportowe lub kulturalne. Negatywnym wynikiem testu trzeba się wylegitymować przy wejściu do muzeów, galerii, basenów lub centrów fitness.

W ciągu minionego tygodnia liczba osób zainteresowanych przeprowadzeniem testów wzrosła w Pradze o 30 procent - poinformowała dziennikarzy rzeczniczka jednego z laboratoriów Simona Souczkova. Szczególnie wzrosło zapotrzebowanie na testy PCR, które czasami są jedynym sposobem na wakacyjny wyjazd.

Prasa zwróciła uwagę na praktykę jednej z linii lotniczych, która - mimo wzajemnego uznawania certyfikatów covidowych w krajach docelowych - odmawia przyjmowania na pokład osób bez testu PCR. Kierownictwo lotniska im. Vaclava Havla w Pradze zaapelowało do podróżnych o dokładne zapoznanie się z warunkami związanymi z wykorzystaniem biletu.

Usługa ekspresowa kosztuje nawet 230 euro

Dotychczas wyniki testów PCR najczęściej były dostępne w ciągu 24 godzin. Teraz większość laboratoriów nie może zagwarantować takiego terminu.

Możliwe jest zamówienie usługi ekspresowej, ale jest ona kosztowna i trzeba za nią zapłacić nawet około 230 euro. Testy wykonywane w normalnym trybie kosztują około 30 euro. Osoby ubezpieczone mają prawo do czterech bezpłatnych testów antygenowych i dwóch testów PCR w miesiącu. Minister zdrowia Adam Vojtiech zapowiedział, że władze planują rezygnację z finansowania testów od 1 września.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum