Czego słuchają chirurdzy podczas operacji? Wybierają rock i pop

Autor: spotify.prowly.com/Rynek Zdrowia • • 01 sierpnia 2017 15:43

Muzyka to nieodłączny element operacji chirurgicznych. Aż 90 procent chirurgów słucha muzyki na sali operacyjnej - wynika z badania przeprowadzonego przez Spotify we współpracy z aplikacją Figure1. W trakcie operacji najczęściej wybierają rock i pop.

Czego słuchają chirurdzy podczas operacji? Wybierają rock i pop
Aż 90 procent chirurgów słucha muzyki na sali operacyjnej. Fot. Specjalistyczne Centrum Medyczne SA w Polanicy-Zdroju (zdjęcie ilustracyjne)

Oto trzy najpopularniejsze utwory znajdujące się na playlistach ankietowanych chirurgów: “Break on Through” - The Doors “Paint it, Black” - The Rolling Stones “Whole Lotta Love” - Led Zeppelin.

Rock jest najczęściej wybieranym gatunkiem muzycznym przez chirurgów (49%) podczas prowadzenia operacji. Wśród ankietowanych królują takie zespoły jak m.in. Metallica, Led Zeppelin, AC/DC czy Scorpions. Kolejnym najpopularniejszym gatunkiem jest pop (48%), natomiast podium zamyka muzyka klasyczna (43%).

Według ankiety przeprowadzonej w aplikacji Figure1, aż 90% chirurgów słucha muzyki na sali operacyjnej, a 89% z nich preferuje playlisty od albumów.

Lekarze biorący udział w ankiecie odpowiedzieli, że muzyka na sali operacyjnej pomaga im się odprężyć, poprawia humor i koncentracje oraz rozładowuje napięcie w momentach ciszy. Jeden z ankietowanych stwierdził: „Muzyka koi nerwy i pozytywnie wpływa na morale zespołu". Inny dodał: „Muzyka potrafi sprawić, że zespół na sali operacyjnej jest odprężony i skoordynowany, ale w razie potrzeby potrafi również nadać tempo pracom”.

Oczywiście bezpieczeństwo pacjentów jest zawsze na pierwszym miejscu. Ankietowani lekarze wskazali, że muzyka jest wyciszona podczas kluczowych momentów operacji oraz w trakcie wystąpienia ewentualnych komplikacji.

Czytaj: www.spotify.prowly.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum