Czechy: zmiana na stanowisku ministra zdrowia. Hematolog dziecięcy zastąpi epidemiologa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 października 2020 08:13

Nowym ministrem zdrowia Czech będzie hematolog dziecięcy Jan Blatny, który zastąpi Romana Prymulę. Prezydent Milosz Zeman mianuje nowego szefa resortu w czwartek w południe - poinformował we wtorek rzecznik szefa państwa Jirzi Ovczaczek.

Czechy: zmiana na stanowisku ministra zdrowia. Hematolog dziecięcy zastąpi epidemiologa
O odwołanie ministra zdrowia wystąpił premier Fot. Fotolia

Blatny ma 50 lat i jest specjalistą w dziedzinie hematologii dziecięcej. Aktualnie jest zastępcą ordynatora kliniki pediatrii w szpitalu uniwersyteckim w Brnie. Przez kilka lat pracował w Irlandii. Jest uznanym na świecie specjalistą.

Z premierem Andrejem Babiszem o nowej funkcji rozmawiał już w piątek, ale jego nazwisko zostało upublicznione dopiero we wtorek, po godzinnej rozmowie z prezydentem. Blatny nie rozmawiał na razie z dziennikarzami.

Dotychczasowy minister zdrowia, epidemiolog uznawany za twarz walki z epidemią koronawirusa, Roman Prymula został sfotografowany bez maseczki i przy wychodzeniu z restauracji, która zgodnie z zarządzeniami władz powinna być zamknięta. Prymula odpierał zarzuty, ale został skrytykowany przez media i polityków, w tym premiera, który wystąpił o jego odwołanie.

Najprawdopodobniej Prymula będzie nadal doradzać rządowi w sprawach epidemicznych, ale już bez pełnienia formalnych funkcji.

Z Pragi Piotr Górecki - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum