Czechy: zaprezentowali mapę zagrożenia epidemicznego. Będzie aktualizowana co tydzień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2020 22:00

W Pradze po raz pierwszy przedstawiono w poniedziałek mapę obrazującą sytuację epidemiczną w poszczególnych powiatach. W przyjętej czterostopniowej skali zakażeń i wynikających z nich zagrożeń nie ma miejsc wykraczających poza poziom drugi.

Czechy: zaprezentowali mapę zagrożenia epidemicznego. Będzie aktualizowana co tydzień
W kraju nie ma miejsc, które oznaczone są innym kolorem niż biały lub zielony Fot. Fotolia

Czeskie ministerstwo zdrowia oznacza poziom ryzyka oraz liczbę osób zakażonych w poszczególnych powiatach czterema kolorami: białym, zielonym, żółtym i czerwonym, którym odpowiadają stopnie od 0 do III. W kraju nie ma miejsc, które oznaczone są innym kolorem niż biały lub zielony.

Według szefowej służb sanitarno-epidemicznych Jarmili Rażovej kolorem zielonym oznaczono dziewięć powiatów. Są to: Praga, Praga-Wschód, Praga-Zachód, Ostrawa-miasto, Karwina, Frydek Mistek, Brno-miasto, Igława i Prachatice. Wszystkie pozostałe powiaty w Republice Czeskiej nie są traktowane jako źródło potencjalnego zagrożenia.

Dla opracowania stopnia zagrożenia ocenianych jest 25 paramentów, na które składają się tygodniowe i dzienne wyniki monitorowania. - Ostateczna decyzja o zastosowaniu określonego stopnia jest wynikiem specjalistycznej analizy epidemiologów i służb sanitarnych- powiedziała Rażova. System ma być aktualizowany raz w tygodniu.

W zależności od stopnia zagrożenia stacje sanitarno-epidemiologiczne w regionach mogą zalecić stosowanie środków ochronnych, czy uruchomić dodatkowe miejsca pobierania testów na obecność koronawirusa. Możliwe jest także ograniczenie wizyt w szpitalach. Mieszkańcom tych regionów sugeruje się też unikanie kontaktów z osobami mającymi symptomy zakażenia, mycie rąk, utrzymywanie odległości, a także ewentualne używanie maseczek, nawet jeżeli nie są obowiązkowe.

Według danych czeskiego ministerstwa zdrowia w niedzielę przybyło 102 zakażonych, najmniej od dwóch tygodni. Aktualnych przypadków jest 4811, co jest rekordową liczbą od wybuchu epidemii w marcu br.

Z Pragi Piotr Górecki - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum