Czechy: przez 14 lat nie spostrzegli, że w szpitalu brakuje budynku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2012 10:08

Szpital w południowomorawskim mieście Kyjov przez kilkanaście lat nie spostrzegł, że brakuje w nim budynku, za którego budowę zapłacił. Stratę - jak podały w piątek czeskie media - przypadkowo zarejestrowała kontrola badająca coś zupełnie innego.

Przysłani przez władze wojewódzkie kontrolerzy mieli sprawdzić stan techniczny wybudowanego przez 14 laty oddziału chirurgicznego, gdyż szpital skarżył się na jakość wykonanych prac. Audyt tymczasem wykazał, że wykonawca nie postawił jeszcze jednego budynku, mającego za zadanie pełnić rolę zaplecza dla chirurgii.

Firma budowlana za dodatkowy pawilon wzięła 28 mln koron (dziś równowartość 4,75 mln zł). Choć budynek istnieje tylko w planach, podpisano też jego odbiór.

- Byliśmy w szoku, gdy patrzyliśmy na wyniki audytu ekonomiczno-budowlanego, który wykazał, że brakuje budynku, za który zapłacono - mówił cytowany przez telewizje Prima wojewoda południowomorawski Michal Haszek.

Uznał, że prawdopodobnie nikt nigdy nie spostrzegłby tego, że nie powstał, gdyby nie problemy z jakością pozostałych wykonanych prac.

Sprawą teraz zajmie się policja i prokuratura. Szpital w Kyjovie jest jednym z największych ośrodków służby zdrowia na południowych Morawach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum