Czechy: manifestują przeciw aborcji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2011 19:50

Około tysiąca osób wyszło na ulice Pragi w ramach organizowanego corocznie "Marszu dla życia". Uczestnicy swym udziałem manifestowali sprzeciw wobec aborcji.

W pochodzie byli ludzie w różnym wieku. Manifestanci nieśli w rękach drewniane krzyże, fotografie noworodków, obrazy świętych oraz transparenty z hasłami potępiającymi przerywanie ciąży.

Marsz poprzedziła msza w kościele św. Idziego na praskim Starym Mieście, którą odprawił w intencji nienarodzonych dzieci prymas Czech i arcybiskup Pragi Dominik Duka.

"Marsz dla życia" nie ma w Czechach stałej daty. W tym roku zbiegł się z obchodzonym przez Kościół Katolicki Dniem Świętości Życia. Dzień ten, przypadający w święto Zwiastowania, ustanowiono w odpowiedzi na encyklikę Jana Pawła II Evangelium Vitae.

Pochód zorganizowała czeska organizacja Ruch dla Życia, której celem jest m.in. wprowadzenie zakazu aborcji. W tej chwili petycję, wzywającą władze do zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych, podpisało w Czechach ok. 10 tys. osób.

Aborcja w Czechach jest legalna do 12 tygodnia ciąży. Według danych statystycznych w ubiegłym roku w kraju dokonano 24 tys. zabiegów aborcyjnych, przy czym ich liczba stale spada od 1990 roku.

Spadek tłumaczy się dużą powszechnością antykoncepcji hormonalnej, stosowanej przez około 52 proc. kobiet. Pod względem stosowania pigułek antykoncepcyjnych przed Czeszkami w Europie są tylko Francuzki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum