Cukier jest wszędzie...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2019 14:43

To, że chcemy żyć i jeść zdrowo, nie zawsze przekłada się na nasze żywieniowe wybory. Gotowe produkty, o których sądzimy, że są zdrowe, mogą zawierać sporo cukru. Pułapką może być np. groszek z puszki albo nawet dietetyczne płatki śniadaniowe.

Cukier jest wszędzie...
Zawierają go w sporych ilościach nawet produkty, o których sądzimy, że są zdrowe Fot. Archiwum

Ciasta, konserwy, zupy, sosy... cukier jest wszędzie. Ale w jakiej proporcji? Niestety, niewielu z nas z uwagą czyta etykiety. Informacji o produktach możemy szukać również w sieci, powstają także konta na Instagramie, ujawniające prawdziwą zawartość cukru w różnych produktach.

Puszka groszku i cztery i pół kostki cukru umieszczone obok. Zdjęcie jest wśród 85 innych, opublikowanych na koncie Instagramowym "Sucrez vos fraises" (tłum. "słodzisz truskawki"). Utworzone zostało we wrześniu 2018 r. przez Arthura i Leę, studentów fizjoterapii i biologii oraz entuzjastów żywności i żywienia. Konto ma na celu uwidocznienie ukrytego cukru w żywności przemysłowej i rzucenie wyzwania konsumentom, by szukali zdrowszej alternatywy.

- Chcieliśmy edukować ludzi na temat obecności cukru i soli w codziennych produktach spożywczych. Celem jest pomoc ludziom w możliwie jak najprostszy sposób odszyfrować etykiety żywności, stąd użycie kostek cukru i miarki soli - wyjaśniają. Siedem miesięcy po utworzeniu konto ma prawie 59 tys. abonentów.

Sos pomidorowy, chleb kanapkowy, ciasteczka... Studenci fotografują każdy produkt: pierwsze zdjęcie przedstawia produkt wraz z zawartością cukru reprezentowaną przez kostki białego cukru o wadze 5 gramów, drugie - etykietę żywności.

- Widzimy, że zupa w puszce, która na pierwszy rzut oka wydaje się nieszkodliwa, zawiera jednak równowartość pięciu kostek cukru, czyli 25 gr. Tabliczka czekolady z karmelem i orzeszkami ziemnymi zawiera już równowartość 26 kostek cukru, a opakowanie płatków śniadaniowych "light" - zawiera nie mniej niż 15 kostek cukru. I choć to opakowanie jest droższe niż tradycyjnych płatków, wcale nie oznacza, że będzie lepsze pod względem odżywczym - mówi Arthur.

O tym, że cukier znajduje się w bardzo wielu produktach, możemy się przekonać, czytając uważnie etykiety. Dla przykładu: 100 g ogórków konserwowych zawiera 1,1 g cukru; jogurt truskawkowy - 10 g cukru w 100 g produktu; dżem wiśniowy - 35 g cukru w 100 g produktu; ketchup - 31 g cukru w 100 g produktu; kukurydza w puszce - 3,5 g cukru na 100 g produktu.

Jak wskazują badania francuskich dietetyków, osoba dorosła nie powinna spożywać więcej niż 100 gramów cukru dziennie, z wyłączeniem laktozy i galaktozy, i wypijać nie więcej niż jeden słodki napój dziennie. A Instytut Żywności i Żywienia wskazuje, że dla populacji polskiej powyżej 1. roku życia zalecany udział węglowodanów w diecie, po uwzględnieniu zapotrzebowania na białko i tłuszcze, powinien stanowić 45-65 proc. całkowitej energii z pożywienia, w tym cukry proste nie więcej niż 10 proc. energii ogółem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum