"Cudowne" diety nie przynoszą trwałych efektów i są groźne dla zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2018 13:49

"Cudowne" diety, które zapewniają szybką utratę wagi w krótkim czasie, choć są efektywne, mogą negatywnie odbić się na zdrowiu. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się dla serca.

Szybka utrata wagi najczęściej skutkuje efektem jo-jo; FOT. Flickr.com/potamos.photography (CC BY-ND 2.0)

- Jeśli drastycznie chudniesz w krótkim czasie, np. kilku tygodni, duża część utraconej masy ciała to woda - wyjaśnił w programie "Today Extra" dr Brad McKay.

Dodał, że w przypadku bardzo restrykcyjnych, krótkotrwałych diet można odczuwać duże zmęczenie, może pojawić się nieświeży oddech i problemy żołądkowe.

Specjalista zauważył, że w przypadku osób otyłych serce jest bardziej obciążone, dlatego zmniejszenie masy ciała jest pożądane. Problem w tym, że po "cudownych" dietach  znowu tyjemy, co ponownie obciąża serce. Jak zaznaczył McKay, stosowanie takich diet nie wpływa na trwałą zmianę nawyków żywieniowych, a w odchudzaniu głównie o to chodzi.

Dlatego, zamiast szybkiej utraty wagi, która najczęściej skutkuje efektem jo-jo, powinno się dążyć do stopniowego spadku masy ciała. W trakcie diety należy również kontrolować ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i dbać o właściwe nawodnienie organizmu.

McKay radzi również rozsądne podjęcie aktywności fizycznej, bez rozpoczynania jej od ekstremalnych treningów. Dodaje, że komponując posiłki należy zwrócić uwagę, aby największą część talerza zajmowały warzywa. Każdego dnia powinniśmy je sobie dostarczać w pięciu porcjach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum