Coraz więcej starszych osób spędza święta w szpitalu

Autor: TVP3 Kielce/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2019 11:11

Mimo braku wskazań medycznych coraz więcej seniorów, zwłaszcza w okresie świątecznym przybywa w szpitalu. Z tym zjawiskiem starają się walczyć lekarze. Powtarzają: szpital to nie przechowalnia.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak przekonuje dr Zbigniew Siudak, kierownik kliniki chorób wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, coraz częściej zdarzają się tzw. porzucenia osób starszych w białych rękawiczkach. Rodziny osób starszych przestają się pojawiać, przychodzą coraz rzadziej w odwiedziny, a kiedy zbliża się czas wypisu ze szpitala, rodziny tych pacjentów znajdują wiele powodów, aby ich nie odebrać.

Czytaj także: Warszawa: nie zostawiaj bliskich na święta w szpitalu - inauguracja kampanii

Jak mówi Anna Mazur-Kałuża, rzecznik prasowy WSZ w Kielcach, w skali roku notuje się ponad 50 przypadków, kiedy rodziny nie mogą lub nie chcą zabrać do domu pacjenta. Apeluje o to, aby w okresie przedświątecznym nie pozostawiać chorych bliskich w szpitalu.

Jak przypomina z kolei dr Siudak, opieka nad dziadkami, rodzicami jest moralnym, etycznym i prawnym obowiązkiem rodziny, z którego nikt nas nie zwalnia.

Więcej: kielce.tvp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum