Coraz więcej Polaków ma problemy zdrowotne z powodu pracy zdalnej

www.pulshr.pl Autor: PTWP - PulsHR • Źródło: pulshr.pl/Rynek Zdrowia   • 16 grudnia 2020 19:02

Bóle pleców, ramion, karku czy szyi - to najczęstsze dolegliwości, na jakie skarżyli się pracownicy w II kwartale 2020 r. Dolegliwości zdrowotne związane z pracą odczuwało 10,5 mln spośród 27,3 mln osób, które kiedykolwiek pracowały.

Coraz więcej Polaków ma problemy zdrowotne z powodu pracy zdalnej
Przechodząc wiosną na home office, nie byliśmy przygotowani do tak długiej pracy z domu Fot. Shutterstock

We wtorek (15 grudnia) Główny Urząd Statystyczny podał informacje na temat wypadków przy pracy i problemów zdrowotnych związanych z pracą w II kwartale 2020 r. Bazował w niej na wstępnych wynikach badania modułowego BAEL.

38,4 proc. osób, które kiedykolwiek pracowały, miało w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie problemy zdrowotne związane z pracą. Eksperci przyznają, że jeśli praca zdalna będzie funkcjonowała jeszcze długo, w kolejnych odsłonach badania GUS, liczba osób ze schorzeniami będzie większa.

Z badania GUS wynika, że pracownicy najczęściej skarżyli się na problemy kostne, stawowe lub mięśniowe, odczuwane głównie w obrębie pleców. Tego typu dolegliwości wskazało 21,2 proc. osób, które kiedykolwiek pracowały, przy czym dla 13,9 proc. osób była to najpoważniejsza dolegliwość zdrowotna związana z pracą. Co się kryje za tymi określeniami? Zazwyczaj to bóle pleców, problemy z szyją, karkiem czy ramionami, do tego bolesny skurcz w okolicy nadgarstka i palców. Ale też bóle głowy, piekące oczy i wiele innych.

Biorąc pod uwagę zawód wykonywany przez badanych, praca najbardziej odbijała się na zdrowiu rolników, ogrodników, leśników i rybaków (47,6 proc. pracujących w tej grupie zawodowej). Spośród osób, które kiedykolwiek pracowały, 19,3 proc. wskazało tylko jedną dolegliwość. Średnio na osobę przypadały blisko 2 dolegliwości zdrowotne.

Dr Małgorzata Kochańska, przewodnicząca Komitetu Technicznego Ośrodka Oceny i Doskonalenia Kompetencji BHP CIOP-PIB, ekspert SEKA, należąca do Koalicji Bezpieczni w Pracy, uważa, że w kolejnych odsłonach badań GUS liczba osób uskarżających się na dolegliwości związane z bólem w okolicach pleców czy karku oraz nadgarstków będzie coraz większa.

Zdaniem ekspertki Polacy, przechodząc wiosną na home office, nie byli przygotowani do tak długiej pracy z domu. Kiedy doszła do tego nauka zdalna i dzieci przejęły domowe biurka, pracującym rodzicom zostało miejsce przy stole w kuchni lub na kanapie czy łóżko w sypialni i praca z laptopem na kolanach. Każda z tych opcji negatywnie odbija się na naszym zdrowiu

Więcej: pulshr.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum