Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 30-11-2017 10:22

Cola i piwo rozpuszczają kamienie nerkowe? Włóżmy to między bajki

Opinia, że cola i piwo rozpuszczają kamienie nerkowe, zdążyła się rozpowszechnić. Tymczasem kwasy znajdujące się w coli mają wprawdzie właściwości rozpuszczające, ale napój nie dostaje się do nerek w takiej postaci, w jakiej go wypijamy.

Piwo ma właściwości moczopędne, co zmniejsza ryzyko kamicy nerkowej, ale ten sam skutek osiągniemy pijąc wodę Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zanim dotrze do nerek, substancje rozpuszczające nie są już w stanie niczego rozpuścić. Napój może natomiast zaszkodzić, bo wypijanie nadmiernych ilości słodkich produktów gazowanych sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2 i otyłości - informuje Gazeta Wyborcza.

Dodatkowo amerykańscy badacze wskazują, że wypijanie codziennie dwóch puszek napoju typu cola (zarówno zwykłych, jak i dietetycznych) nie tylko nie chroni przed kamicą nerkową, ale dwukrotnie zwiększa jej ryzyko.

Piwo także nie pomaga w rozpuszczaniu kamieni. Dzięki temu, że ma właściwości moczopędne, zwiększa ilości wydalanego moczu, co zmniejsza ryzyko powstania kamieni, a także ułatwia wydalanie tych o mniejszych rozmiarach. Rzecz w tym, że taki sam skutek osiągniemy pijąc wodę.

Więcej: www.wyborcza.pl