Co to jest Smart TV? Jak działa taki telewizor?

Artykuł promocyjny MediaMarkt.pl • 05 grudnia 2022 13:14

Smart TV to urządzenie, które nie do końca ma wiele wspólnego z tradycyjnym telewizorem, który znamy sprzed lat. Dzięki połączeniu z internetem, taki sprzęt oferuje wiele innowacyjnych możliwości, w tym dostęp do najpopularniejszych serwisów streamingowych i gier. Tak naprawdę, jest to po prostu multimedialne centrum rozrywki, z którego mogą korzystać wszyscy domownicy. Smart TV oznacza działanie telewizora w oparciu o określony system operacyjny – na rynku jest ich kilka rodzajów. Jak działa telewizor ze smart TV i jaki system najlepiej wybrać? Czas przyjrzeć się szczegółom!

Co to jest Smart TV? Jak działa taki telewizor?

Co to jest smart TV?

Jeszcze dekadę temu smart TV nie było standardem i wiele telewizorów było modelami bez tej funkcji. Niektórzy jednak podłączali telewizor do internetu dzięki konsoli, przez co można było korzystać z szeregu opcji, jakie daje dostęp do sieci. Liczba dostępnych aplikacji była jednak ograniczona, bo boom na korzystanie z internetu dzięki telewizorowi dopiero się zaczynał.

Prawdziwa rewolucja przyszła z popularnością serwisów streamingowych i YouTube’a. Coraz więcej osób, szukając rozrywki, korzysta właśnie z aplikacji tego typu. Nic dziwnego, że producenci telewizorów wychodzą naprzeciw, chcąc im to umożliwić. Niektórzy maksymalnie ułatwiają dostęp do ulubionych aplikacji, wprowadzając choćby przycisk z ikonką Netflix na pilocie. Od ulubionych serwisów w serwisie streamingowym dzieli nas zaledwie jedno kliknięcie guzika.

Telewizory ze smart TV działają w oparciu o system operacyjny. Najpopularniejsze to webOS (telewizory LG), Tizen (Samsung), Android TV (różni producenci, w tym Xiaomi, Sony, Philips, Panasonic). Dwóch ostatnich producentów początkowo stawiało na własne systemy smart TV, z czasem przechodząc na Android TV.

Który z nich wybrać? To zależy od osobistych preferencji, bo każdy ma swoje zalety mogące pływać na ostateczną decyzję. Wiele osób kieruje się tym, co już zna, kupując nowszy model sprzętu od sprawdzonego producenta, którego system jest im doskonale znany.

Z jakich aplikacji można korzystać dzięki smart TV?

Jednymi z najważniejszych aplikacji dostępnych w ramach smart TV są aplikacje do oglądania serwisów streamingowych. Warto jednak sprawdzić dokładnie listę dostępnych serwisów, by mieć pewność, że określony system pozwala na jej zainstalowanie.

Niektóre telewizory idą krok dalej, oferując szeroki wybór gier, do których nie potrzebna jest dodatkowo konsola. Specjalizują się w tym sprzęty z Android TV, kompatybilne z usługą Google Stadia.

Miłośnicy muzyki docenią możliwość korzystania ze Spotify lub innych aplikacji strumieniowania muzyki. Jeśli wybrany przez nas telewizor ma dodatkowo system kina domowego lub dodatkowe akcesoria wzmacniające dźwięk, odtwarzanie muzyki za jego pomocą pozwoli uzyskać wyjątkowe efekty audio. To świetny sposób, by zadbać o muzykę w tle, bez wyczerpywania baterii w telefonie lub laptopie – zwłaszcza, gdy dodamy do tego wyjątkową jakość dźwięku, jaką daje nowoczesny telewizor.

Smart TV, w zależności od modelu, to prosty w obsłudze interfejs, po którym możemy poruszać się za pomocą pilota, dedykowanej aplikacji lub sterowania głosowego. W ostatnim czasie coraz więcej telewizorów oferuje to ostatnie rozwiązanie, które w wielu przypadkach wiąże się z dużą wygodą.

Telewizory Smart TV znajdziesz w MediaMarkt.pl.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze