Co pić w czasie upałów?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 08 lipca 2018 19:09

Nie należy dopuszczać do wystąpienia pragnienia. To znak odwodnienia organizmu, które wpływa na nasze funkcje poznawcze i fizjologię - mówi Katarzyna Błażejewska-Stuhr, dietetyk kliniczny i psychodietetyk.

W czasie gorących dni należy dostarczyć do organizmu ok. 3 litrów płynów na dobę Fot. Archiwum

Zwraca jednocześnie uwagę, że najlepsze w upalne dni są napoje hipotoniczne, czyli woda, słabe napary ziołowe, rozcieńczone soki. Od czasu do czasu można się posiłkować izotonikiem, w tym większych ilościach, im więcej się pocimy - informuje Rzeczpospolita.

Zwraca także uwagę na hipertoniki, napoje powodujące utratę wody, które nie zawierają wielu witamin i mikroelementów, a za to mają dużo cukru. Przede wszystkim są to słodkie napoje gazowane, napoje energetyzujące. Należą do nich również soki owocowe, które generalnie są zdrowe, ale również mają dużo cukru. Aby lepiej nawadniały, warto je mieszać z sokami warzywnymi i rozcieńczać wodą. Mocno odwadniająco działają również napoje z alkoholem, także piwo, po które wiele osób tak chętnie sięga w czasie upałów.

Dobrym wyborem będą z kolei napoje fermentowane, np. maślanka. Dostarczają one białka, wody, minerałów i witamin, zawierają również zdrowe bakterie probiotyczne.

Jak zaznacza specjalistka, powinniśmy przyjmować przynajmniej 2 litry płynów dziennie, a w czasie silnych upałów około 3 litrów, łącznie z zupami i z płynem w spożywanych warzywach i owocach. Dodaje, że wodę należy pić po kilka łyków. Gdy wypijemy naraz dużą jej ilość, podwzgórze mózgowe dostaje sygnał do wydzielania wazopresyny, hormonu regulującego gospodarkę wodną organizmu. Sprawia on, że nerki produkują więcej moczu i znowu się odwadniamy.

Więcej: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum