Co piąty palacz chce zerwać z nałogiem, ale..

Autor: JJX/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2014 13:08

Nałóg nikotynowy dotyka prawie jedną trzecią dorosłych Polaków (CBOS 2012 r.). Palenie wciąż kojarzy nam się z relaksem (50 proc.). U przeważającej większości polskich palaczy papieros pomaga w walce ze stresem (24 proc.), jest okazją do zrobienia sobie przerwy w pracy (14 proc.), a także anuluje bariery kontaktów towarzyskich (12 proc.).

Co piąty palacz chce pozbyć się nałogu papierosowego. Choć 60 proc. Polaków przyznaje, że to zdrowie jest głównym motywem zmiany nawyków, to już na drugim miejscu pojawia się troska o chudnący portfel.

Motywacja wyboru zerwania z przyzwyczajeniem do papierosów jest złożona. Większość ankietowanych Polaków deklaruje chęć rzucenia nałogu świadomością, że dobre zdrowie jest uzależnione od dbania o siebie. Przeprowadzane ogólnopolskie badania potwierdzają ponadto, że ponad 90 proc. społeczeństwa jest zestresowana - a mówiąc o przyczynach głównymi czynnikami stresogennymi jest praca i nauka (30 proc.) oraz pogoń za pieniądzem (38 proc.).

Z ostatnim czynnikiem nieodłącznie związana jest perspektywa wzrostu cen papierosów w 2014 roku, którą wskazało jako istotną ponad 30 proc. badanych. Zaskakująca jest jednak pozorna świadomość Polaków dotycząca realnych kosztów sięgnięcia po papierosa.

Badani, którzy zadeklarowali ilość średnio wypalanych paczek tygodniowo istotnie statystycznie mylą się co do kosztów palenia w perspektywie roku i to średnio o 30 proc. Oznacza to, iż pomimo świadomości, że palenie papierosów jest drogie, to jednak nie wiemy dokładnie, jak dużo moglibyśmy zaoszczędzić rezygnując z niego.

Realny koszt roczny waha się od ok. 1300 zł u osób deklarujących palenie "okolicznościowe" (1-2 paczki tygodniowo), które stanowią 30 proc. grupy badanych, do ok. 6000 zł u "uzależnionych" (do 10 paczek tygodniowo) - ok. 50 proc. badanych.

Najczęściej w nałogu pozostają osoby w średnim wieku, czyli mające od 35 do 54 lat (CBOS 2012 r.). Nie dziwić powinien więc fakt, że 5 proc. ankietowanych uważa, że powiększenie się rodziny i pojawienie się dzieci są istotnym czynnikiem w podjęciu postanowienia o zerwaniu z nałogiem. Innymi bodźcami pomagającymi w wyborze takiej, a nie innej decyzji jest: zakaz palenia w miejscach publicznych (2 proc.), stan zdrowia (60 proc.), powszechny trend niepalenia (2 proc.) czy inny nałóg (1 proc.).

Badania zostały przeprowadzone na zlecenie jednego z producentów e-papierosów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum