PAP/Rynek Zdrowia | 19-08-2019 09:56

Co jest priorytetem dla wyborców? Na pierwszym miejscu - służba zdrowia

Jak wynika z badania IBRIS, trudna sytuacja w ochronie zdrowia powinna być priorytetem w programach partii politycznych - informuje Rzeczpospolita.

Konieczność rozwiązania trudnej sytuacji w ochronie zdrowia wskazało 78 proc. ankietowanych Fot. Archiwum

Poza służbą zdrowia, zdaniem respondentów, liczą się przede wszystkim kwestie dotyczące ochrony klimatu oraz wysokich cen żywności. W sondażu przeprowadzonym 9-10 sierpnia sprawy światopoglądowe znajdują się na ostatnim miejscu, jeśli chodzi o priorytety dla polityków.

Jak podkreśla gazeta, to ważny sygnał dla polityków, którzy szykują się do jesiennej kampanii wyborczej. W niedzielę swoje "jedynki" zaprezentowała Lewica, w sobotę PSL-Koalicja Polska. W poniedziałek listy będzie finalizować Koalicja Obywatelska.

"Konieczność rozwiązania trudnej sytuacji w ochronie zdrowia wskazało 78 proc. ankietowanych w badaniu z 9-10 sierpnia tego roku. Klimat jako istotną sprawę w programach partii wymieniło 64 proc. W badaniu można było zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź" - podaje Rzeczpospolita.

"Na kolejnych miejscach są drożejąca żywność (57 proc.), edukacja (53 proc.), propozycje programów społecznych (50 proc.), kwestie wsparcia dla przedsiębiorców (48 proc.). Na ostatnim miejscu znalazły się tematy światopoglądowe jak in vitro, LGBT czy aborcja. Jako istotne w programach partii politycznych wskazał je mniej niż co trzeci ankietowany. Sondaż przeprowadzono metodą CATI na próbie 1100 osób" - czytamy w "Rz".