Co dziesiąty człowiek jest leworęczny

Autor: Dziennik.pl/Rynek Zdrowia • • 13 sierpnia 2013 09:17

Szacunki wskazują, że leworęczni stanowią 10 procent całej populacji na Ziemi. Swoje święto - Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych - mają 13 sierpnia. Organizowane jest ono od 1992 roku przez organizację "Klub Leworęcznych" - The Left-Handers Club, z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

Co dziesiąty człowiek jest leworęczny
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Leworęczność nie jest wadą, lecz innym "pomysłem" na funkcjonowanie naszego organizmu. Osoba leworęczna to taka, u której dominuje prawa półkula mózgu. O naszej "stronności", czyli lateralizacji, decyduje sprawność wszystkich podwójnych narządów, jak uszy, oczy i nogi.

W gronie sławnych leworęcznych było i jest wielu artystów, naukowców i polityków. Wśród nich znaleźli się między innymi, Leonardo da Vinci, Pablo Picasso, Michał Anioł, Albert Einstein, Napoleon Bonaparte, Ronald Reagan, George Bush, Barack Obama, Marilyn Monroe, Nicole Kidman, Julia Roberts, Robert de Niro, Jimi Hendrix. Spośród sławnych Polaków leworęczność cechuje też Andrzeja Wajdę i Krzysztofa Pendereckiego.

Mimo swej wyjątkowości, leworęczni nie mają łatwego życia. Muszą kupować inne, niż praworęczni, specjalnie dla nich zaprojektowane przedmioty codziennego użytku, jak: nożyczki, otwieracz do puszek, myszka i klawiatura do komputera, czy zwykła temperówka. Badania pokazują, że zmuszanie leworęcznych do posługiwania się prawą ręką może prowadzić na przykład do zaburzeń z jednoczesnym używaniem prawej i lewej strony ciała oraz stanowić przyczynę jąkania.

Więcej: www.dziennik.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum