Co czwarty pracownik bierze L-4 tylko, gdy trafi do szpitala

Autor: serwisy.gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 24 października 2016 09:29

Pracodawcy mówią, że co czwarty pracownik usprawiedliwia nieobecność w pracy dopiero, gdy trafi do szpitala. Wtedy bierze L4. To już prezenteizm - zjawisko polegające na przychodzeniu do pracy mimo choroby i złego samopoczucia.

Co czwarty pracownik bierze L-4 tylko, gdy trafi do szpitala
Zdaniem co czwartego badanego, zwolnienie lekarskie usprawiedliwia dopiero pobyt w szpitalu. Fot. archiwum

Z danych ZUS wynika jednak także, że poziom absencji polskich pracowników rośnie. W latach 2006-2013 stały wzrost absencji chorobowej odnotowano dla 14 województw.

Rośnie nieobecność pracy spowodowana ciążą, porodem, połogiem, chorobami układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej oraz zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. Maleje natomiast absencja chorobowa spowodowana chorobami układu oddechowego. 

Ze zwolnienia lekarskiego korzystamy dopiero w przypadku poważnych schorzeń - informuje Gazeta Prawna.

Z badań przeprowadzonych przez Canada Life Group wynika, że ponad połowa (54 proc.) badanych pracowników była gotowa przyjść do biura z grypą, a 42 proc. twierdziła, że zrobi to nawet z wirusem żołądka. Zdaniem co czwartego badanego, zwolnienie lekarskie usprawiedliwia dopiero pobyt w szpitalu.

Większości pracowników (95,2 proc.) zadeklarowała, że zdarzyło się im pracować w czasie choroby lub z dolegliwościami w miejscu zatrudnienia.

Więcej: www.serwisy.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum